Всяко дете трябва да има сигурна среда. Това обяви вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева на дискусия в МС за сигурността в училищата.
Още една такава среща до две седмици ще има с директори и училищните инспекторати.
Темата за сигурността е ключова, посочи от своя страна кметът на столицата Йорданка Фандъкова. По думите й сигурността в училищата и детските градини в София е приоритет за общината. Темата обаче искала съвместни усилия и комплексен подход.
105 столични училища и 99 детски градини имат видеонаблюдение, което е над 50% от учебните заведения в столицата. Всички училища и детски градини са със СОТ, 95% разчитат и на жива охрана.
Кметът Фандъкова посочи, че практиката показва, че там, където има видеонаблюдение, нарушенията са намалели с 80%.
1 400 000 лева заделя общината за разширяване на видеонаблюдението, като с тези пари 53 училища и детски градини ще бъдат снабдени с камери. Системата за видеонаблюдение в столицата е свързана със СДВР и миналата година са предадени 22 диска с видеоматериал на столичните полицаи.
Ежегодно се проверява охраната в учебните заведения, като общината е изготвила правилник за пропускателния режим и сега се очаква становище от директорите за евентуалното му въвеждане.
Пропуските, констатирани от Столичната община, в сигурността в софийските учебни заведения са: нелицензирана охрана, влизане на коли в двора на училищата, отворени аварийни изходи, липса на паник бутони. В редица учебни заведения е въведено картово влизане.
Предлага се срещу нахлуването на разгневени родители в клас всяко учебно заведение в страната да има приемни зали, където в добри условия ядосаният родител да изчака преподавателя за разговор. В тези стаи може да има телевизор, да се предлага кафе и вода.
Зам.-вътрешният министър Цвятко Георгиев обясни, че няма как във всяко училище да има по един полицай, тъй като МВР имало тежка издръжка с много отговорности. Още през 2005 година обаче са проверени фирмите, които охраняват училищата, като е станало ясно, че няма нелицензирани такива. Предстои обаче промяна в закона за частната охранителна дейност, за да се осигури по-качествена охрана в учебните заведения.