Близо половината от местата в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски" за академичната 2011/2012 г. вече са заети, съобщи зам.-ректорът проф. Георги Тотков. По неговите думи подобна активност не е имало близо 10 години.
Рекордна за висшето училище беше и миналата кандидат-студентска кампания - тогава по същото време записахме 41%, припомнят от Учебен отдел. От там допълниха, че обикновено на първо и второ класиране документите си подават средно 30% от бъдещите бакалаври, а останалите 40% се запълват едва на трето.
Една най-желаните специалности във ВУЗ-а и тази година е „Психология" в Педагогическия факултет. Още на първо класиране в нея са заети над 90% от местата. Записаните за „Право" в Юридическия факултет са 88 на сто.
Трета по запълване на бройките е „Теология" във Философско-историческия - близо 80%, следвана от „Английска филология" - 62%. Напълно разбираемо е защо на второ класиране в най-предпочитаните специалности и направления ще има нищожно снижаване на минималния бал, уточни зам.-ректорът.
Освен бързото заемане на акредитираните бройки още на първо класиране, като друга изненадваща тенденция проф. Тотков определи и повишеният интерес на младите хора към задочната форма на обучение. Според него стремежът към задочно следване тепърва ще се засилва в цялата страна.
Расте броят и на желаещите да учат в специалности на границата на две научни области, смята проф. Тотков. За Биологическия факултет това са „Молекулярна биология", „Медицинска биология" и „Екология на биотехнологичните производства".
Резултатите от второ класиране вече са обявени на таблата пред сградата на Ректората, както и в интернет страницата на Пловдивския университет. Записването след второ класиране започва от утре - 15 август, и продължава до 18 август, припомнят от ПУ „Паисий Хилендарски".
За целта желаещите трябва да представят оригинал на дипломата си за завършено средно образование, удостоверение от районното психиатрично диспансерно заведение по постоянно местожителство на студента, 6 броя снимки, лична карта, квитанция за платена такса за обучение и документи за записване по образец.
Третото класиране ще бъде обявено на 21 август, като за него записването започва от следващия ден и продължава до 26 август, казаха от висшето училище.
За новата академична 2011/ 2012 година ПУ „Паисий Хилендарски" ще приеме общо 4 392 бакалаври и магистри по държавна поръчка. Отпуснатите бройки са за акредитираните над 70 специалности в деветте факултета на университета, филиалите в Кърджали и Смолян и Техническия колеж в Смолян.
Новият випуск ще бъде попълнен окончателно следващия месец, когато предстоят редовните изпити по „Актьорско майсторство за драматичен театър" - трите конкурсни кръга тази година са на 14, 15 и 16 септември.
През същия месец е и допълнителният прием за специалностите „Джаз и поп изпълнителско изкуство", „Педагогика на обучението по музика", „Педагогика на обучението по изобразително изкуство". Датите за изпитите по изобразително изкуство и музика са съответно 17 и 19 септември.
Abaris
на 14.08.2011 в 20:50:36 #12Sven | 14.08.2011 10:29
Baj Ivan
на 14.08.2011 в 19:38:54 #11Четете: Кремъл плаща образованието на руски студенти в Харвард
Лош дьо Галош
на 14.08.2011 в 18:51:07 #10За какъв чеп е изобщо държавната поръчка, след като никой студент няма никакъв ангажимент към държавата!? Държавата му плаща обучението, после си бие камшика и почва да работи за западняците. Де Илия на кирия?
Иво Карамански
на 14.08.2011 в 16:05:15 #9взимат куцо кьораво и сакато, само и само да попълнят бройката за да вземат държавна субсидия, после след всеки курс се провеждат фиктивни изпити и така до вземане на дипломата, в СУ по време на магистратурата не видях очите на 90% от преподавателите, какво остава за другите университети
PlayBoy
на 14.08.2011 в 13:58:16 #8хахаха, всеки селски вуз се напъва за бройки, а тъпите данъкоплатци плащат на калпак и финансират берачи на ягоди в англия и продавачи на сандвичи в америка смях
Baj Ivan
на 14.08.2011 в 13:36:47 #7А бе я си открийте специалностите: История на БКП' Политическа икономия на Социализъма и Кокунизъма, Марсистка философия......тн. Алабалистики. Институт за висококвалифицирани(от бакалавър нагоре) безработни. Теологии, психологии......
бББ
на 14.08.2011 в 13:35:21 #6ПУ да не им е уруки!
ptitsa
на 14.08.2011 в 12:45:08 #5Има базови професии за обществото, професии за служене и надстроечни. Към базовите - инеженерни, научни основни (но там да не затъват особено в ненужни детайли, че наука нямаме в Бг) и още там трябва да се създават нови специалности адаптирани към съвременността и нуждите от кадри. Към вторите - лекари, зъболекари, учители,военни, компютри - мисля че имаме достатъчно, но за качеството може да се постараем и да се осъвременяват периодически. Надстроечните - философия, теология, икономика, мениджмънт, човешки ресурси - ма моля ви се, това е смях ако няма база, затъва се все по-яко. Та ПУ мижи да те лажим, търсят лесното и мекото на хляба. верно е, че сега студентите са по-практични и си кандидащват в регионалните университети зместо да харчат ненужни пари да ходят в София (ако все едно образованието нищо съществено в бъдеще няма да им даде).
ptitsa
на 14.08.2011 в 12:20:39 #4"инженерните специалности, медицина и т.н." Те сега напускат страната масово завършилите, ти ми говориш за стимулиране. И на какво да ги учат там? Нали трябва да се работи и има истински резултати? Някога имали ли сме ги че да тъпчем оттам? Блах-блах и специалности като теология, икономика е гледане към звездите за помощ как да се измъкнем от трапа. За истинско трябва опит, пример и възможност да се създават истински ресултати, такива особено не сме имали, лай-лай само. всеки от "именитите" професори за пример са де факто теоретици, в Бг-то няма материална база и съвременни лаборатори за истинска работа. Професорът или си пише теорийската и не знам как някак си я публикува за рекорд, или ходи "на гости" при познати професори за 2 месеца да си уреди публикациите. Във всеки случай това си е нагаждане към условията и изискванията, но не и творене и исктинска работа в Бг-то. Има и трети красив вариант, ако успее да вземе grant, професорът просто си купува публикацииите - нашите приятели гърци го правят, тук все още не могат да вземат grant. Които и път да изберт той е ненужен и не дава много на студентите.
sedese
на 14.08.2011 в 11:44:24 #3Sven,
Минувач
на 14.08.2011 в 11:34:31 #2Остра е необходимостта от държавна поръчка за специалността: Премиер. Който и да заеме тази длъжност, винаги имаме усещането за празнота.
Sven
на 14.08.2011 в 11:29:00 #1Може би е добра идея да отпадне държавната поръчка за специалности като Теология, Психология, Узбекистанска филолология, Уфология, Футуристика и тем подобни. Освен това трябва да се ограничи държавната поръчка по Право и Икономика, те са достатъчно желани специалности и ще има мераклии за частно финансиране. Държавната поръчка трябва да се съсредоточи върху специалности с непосредствена необходимост в стопанския живот на страната - инженерните специалности, медицина и т.н. Студенти от специалности от особена важност за бизнеса трябва и да се стимулират с допълнителни кинти под формата на стипендии и отстъпки. (В Иран например студенти които учат електрикъл инжинериг се освобождават от казарма)