"Очакваме образованието да е насочено към потребностите на българската икономика и българското общество. Образованието не е безплатно, то се плаща от нашите данъци и ние очакваме да получим подготвени кадри за нашите предприятия." Това заяви в интервю председателят на Управителния съвет на Асоциация на индустриалния капитал в България инж. Васил Велев.
Той изтъкна, че към момента кадрите не са подготвени за бизнеса. Велев има съмнения, че досега предприетите мерки са достатъчно смели и радикални. Той е категоричен, че промените не могат да бъдат козметични.
Според него образованието в България подготвя много специалисти в хуманитарната област и много малко в инженерно-техническата. Велев смята, че на пазара на труда има нужда именно от инженери.
"Тук трябва по-смело да се върви към създаване на икономически стимули за привличане на повече и по-способни млади хора към тези професии", обяснява Велев. Васил Велев изтъкна, че основният упрек на работодателските организации към синдикатите е, че пренебрегват проблемите с работната сила.
"Последните години се търсят някакви начини чудотворни да работим по-малко, а да получаваме повече. Ние смятаме, че такива начини няма. За да получаваме повече, трябва да работим по-добре и повече и да крадем по-малко, няма друг начин. Синдикатите какво ли не измисляха", отсече Велев и допълни, че синдикатите подвеждат, като обявяват, че процентът на компенсация на доходите на заетите в БВП у нас е много нисък и ако стане средноевропейски, веднага ще може да се раздадат по 100-200 лева на калпак.
"Всъщност, оказа се, че процентът на компенсация на заетите на БВП у нас е по-висок от повечето балкански и източноевропейски страни. Освен това расте най-бързо за последните 10 години от целия ЕС", обясни Васил Велев.
По мнението на председателя на АИКБ няма нужда от извънредни мерки на пазара на труда. Той осъди и предложението на синдикатите да се намаляват печалбите на компаниите и да се увеличават заплатите.
Според Велев компаниите, които имат печалби, всъщност имат много добри заплати, а компаниите, в които не са добри заплатите, нямат печалби. "Няма как да се вземат от печалбите на добре работещите компании и да се раздадат заплати на зле работещите компании. Това нещо не се случваше дори и при социализма и плановата икономика", заяви икономистът и добави, че "този мит, този хит още върви и синдикатите още не са се отказали от него".
Велев се позова на изследването на Евростат за БВП и допълни, че и Институтът за устойчиво икономическо развитие е констатирал същите явления. Оказва се, че 15% от средноевропейската производителност е българската - това е в евро и на отработен час. Същевременно възнаграждението в евро на отработен час е 21%.
"Така че и по този начин магически да станем по-богати, без да работим повече и по-добре, очевидно няма как да се случи. И вместо да търсим такива магически начини, по-добре да видим какво ни пречи да работим по-добре", обобщи Велев.
Според него ако правим по-добри инвестиции и привличаме по-добре инвеститори, ще има икономически прогрес. "Ако решим тези проблеми, ще решим и проблемите с равнището на доходите", обясни Велев.
Васил Велев коментира, че е единодушен със синдикатите по някои от казусите и изтъкна, че когато България изпадне в криза обичайно работодатели и синдикати са на едно мнение.
"Така около кризата около КТБ шестте организации - две работодателски и четири синдикални подписахме общо предложение, позиция за ускоряване на процеса за влизане в Еврозоната - това е от 2014 година", припомни Велев.
dimi-ileiev
на 21.11.2017 в 09:58:03 #1По професия съм инженер.Работя като проджект менажер в чужбина срещу възнаграждение 18000 евро на месец (216000 евро годишно). Да се надяваме, че след неопределено време "Радикалните мерки на АИКБ"имат забележим ефект (подобно или по високо от възнаграждението което получавам понастоящем)................. Колко години е времето 5 ,10 или 10000?