Законът за висшето образование ще се трансформира и промени в досега действащия закон. Това заяви просветният министър Сергей Игнатов, който се включи в церемонията по откриване учебната година в УНСС.

България се нуждае от разтърсваща академична реформа, категоричен бе Игнатов. Според него е необходимо по-тясно сътрудничество между ВУЗ-овете и научните институти, а също така е и важно да има концентрация на финансов и научен ресурс.

Не ни отива да сме на последно място в Европа по конкурентоспособност, изтъкна Игнатов и подчерта, че страната ни няма висок административен потенциал, а равнището на ръководните ни кадри е средно.

Просветният министър заяви още, че е развълнуван от гъмжилото от млади и красиви хора, дошли днес в УНСС. Вие сте младите лидери на България, обърна се той към студентите. Аз съм спокоен за моите старини, защото моето бъдеще, бъдещето на моето семейство е във вашите ръце, каза още той.

По думите му трябва да се разреши проблемът с акредитацията на ВУЗ-овете, както и да се премине към интегрирана система на акредитация на университетите.

Според образователния министър трябва да се повиши качеството на образованието, „за да не бъдем страна, в която се сервират пици и се сменят чаршафи на туристи".

Игнатов се обяви за развитие на предприемачеството в българските университети. Трябва да се разрушат оковите на всичко, което пречи в развитие на научните паркове около българските университети, подчерта той.

Според него висшите учебни заведения трябва да привличат финансов ресурс. Това не означава да продаваме кюфтета, кебапчета и зелки, заяви Игнатов.

Според него трябва да се даде по-голяма самостоятелност на ВУЗ-овете. С малки и модерни промени ще се отпуши система, убеден е Игнатов.

Той връчи на ректора на УНСС Борислав Борисов награда на МОМН по случай 90-тата годишнина на УНСС.

След официалната церемония в УНСС Сергей Игнатов коментира, че няма да има нов закон за висшето образование, защото иска да реформира двете системи едновременно - висшето образование и науката.

За следващата година обаче нов закон може да има, уточни просветният министър.

Трябва да решим проблема с управление на университетите, уточни той и допълни, че далечната цел е разделение на властите във ВУЗ-овете.

Трябва да разрешим на университетите да се обединяват в една по-голяма федеративна структура, поясни министър Игнатов. Водещи вузове са изявили желание да се обединят. Техническият университет в София и ХТМУ отдавна искали да се обединят, по думите на Игнатов. Колеж в Благоевград също искал да се слее с Югозападния университет в града. Слетите ВУЗ-ове ще имат президент.

В медицинските университети вече е въведено платено обучение, каза още Сергей Игнатов. В УНСС нямали икономическа полза да въведат платеното обучение.