БАН отбелязва своята 141-ва годишнина. В тържественото отбелязване участваха образователният министър Сергей Игнатов, председателят на парламента Цецка Цачева, столичният кмет Йорданка Фандъкова и народни представители.

Акцент в речта на председателя на БАН акад. Никола Съботинов бе осъществената реформа.

По думите му над 500 учени са пенсионирани от 2008 г. досега. Това беше тежък процес, посочи той и допълни, че на тяхно място са постъпили няколко стотин млади учени. За съжаление реформата спря заради липсата на средства, посочи той.

По думите му с 39% са намалели институтите на академията, с 9% състава им, а с 24% е намалена администрацията на специално ниво.

Съботинов се оплака, че академията не е получила статут на първостепенен разпоредител с бюджетни кредити, а е получила поредното намаление на пари.

Той подчерта, че в България има два пъти по-малко учени на глава населението в сравнение с други европейски страни. Ние не искаме да бъдем изолирани от цялото общество, изтъкна Съботинов.

Модерна държава ли е България и има ли намерение да става такава, попита той. Ще настояваме, ще обещаваме, а когато се налага и ще протестираме, изтъкна Съботинов.

Той награди със званието „Доктор хонорис кауза" на БАН Херберк Шамбек от Австрийската академия на науката. Той от своя страна подари на Съботинов своя книга „Държавата и нейното право".

Шамбек благодари за високото отличие, още повече, че си спомни думите на майка си: „Херберт, от теб нищо няма да излезе, защото много играеш."

Живеем в трудни времена, но мъдростта ще помогне на себе си и на държавата да излезе от кризата, заяви Йорданка Фандъкова, която благодари на учените за съвместната работа.

Разбирам огорчението ви, скъпи колеги, от недостатъчното финансиране, така започна словото си просветният министър Игнатов и допълни: „Вие сте водачите на нацията." По думите му учените са надеждата и опората в тежките времена.

Изминаха трудни години, предстоят трудни месеци, заяви още той и допълни: „Сега е времето да се сплотим и да ги преодолеем. Вярвам в по-добрите дни на България и в по-добрите дни на БАН."

Уважаеми учени, които разнасяте славата на БАН не само в страната, но и извън нейните предели. С тези думи се обърна към учените парламентарният шеф Цецка Цачева. По думите й постиженията на българската наука са най-прекият път към европейските и световни ценности.

Не можем да пропуснем, че държавата ни е в криза, коментира още тя и допълни, че учените имат право на повече пари за научни разработки и техническо оборудване.

Нека вярваме, че доброто е по-силно. Днешният ден е ден за равносметка на БАН и ден за повече полет на духа. Държавата има нужда от вас, изтъкна Цачева.

След церемонията Цачева коментира и предстоящия протест на млади учени срещу предвидените за наука едва 0.2% от БВП. Много ме боли, когато става въпрос за образование, наука и за млади учени, защото това е капиталът на нацията, изтъкна тя.

Цачева се надява докато дойде време за гледане на бюджета в зала, цифрите за наука да се оптимизират. Според нея трябва да се намери балансирано решение, защото парите не стигат в различни секторни политики.

Поздравителни адреси по случай 141 години БАН изпратиха зам.-председателят на НС Георги Пирински и земеделският министър Мирослав Найденов.