Служители от ГДБОП спасиха от изнасяне в чужбина и предадена на Националния исторически музей антична ара (жертвеник) с отлично запазен римски надпис от ІІ век след Христа.

Надписът гласи: "На Юпитер Всеблаг Всемогъщ Долихен за здравето на императорите августи Л. Сепмтимий Север Пий Пертинакс и Марк Аврелий Антонин и на цезаря Л. Септимий Гета посветиха чрез августовия легат Гай Овиний Тертул жреците Нигрин, Квинт  Гайан и Лонгин."

От съдържанието на надписа става ясно, че със средства на прочутите римски императори Септимий Север и Марк Аврелий, вероятно на мястото, където е намерен надписа е издигнат храм на върховното римско божество Юпитер (Зевс в старогръцката митология). Парите за храма са били предадени от императорския легат (пратеник) Гай Тертул на жреците Нигрин, Квинт, Гайан и Лонгин.

Марк Аврелий е и изтъкнат философ. По негово време Сенатът на Рим е взел решение, че след смъртта си всеки император се превръща в бог. На смъртния одър, императорският лекар успокоявал умиращия, че състоянието му се подобрява.

Марк Аврелий намерил сили да се усмихне и да каже: „Нещо бъркаш лекарю, аз усещам, че се превръщам в бог".

Националният исторически музей ще запази засега в тайна мястото на находката, тъй като възнамерява да извърши там археологически разкопки и се бои, че иманярите междувременно ще го разграбят.

Храмовете на Юпитер обикновено са импозантни монументални постройки. Особено, когато се строят с императорски пари, допълват от НИМ.