Ученици и учители от Софийската математическа гимназия (СМГ), по инициатива на Столична община, почистиха оградата на учебното си заведение от нерегламентирани рисунки и нецензурни надписи.

Иво Пенев от Столичния инспекторат обясни, че почистването се провежда по нов специален метод с биоразградими вещества, които са безвредни и запазват основата на оградата. Самата ограда обаче е в такова лошо състояние, че след това ще бъде възстановена из основи.

След реновирането й тя ще бъде покрита и със специална технология против бъдещо драскане, като занапред всеки графит ще се премахва само с изплакване с вода.

Пенев апелира и към фенклубовете, които предимно изписват футболни лозунги, да имат предвид, че чистотата идва на първо място.

Директорът на гимназията Антони Стоянов обясни, че училището е ремонтирано отвътре преди 3 години и е изключително запазено, тъй като децата не нанасят никакви щети, но младежите го рисуват отвън. Той препоръча на всички, които искат да драскат графити, да се обърнат към Столична община, която да им предостави материали и проекти, за да правят творчество, а не вандалщина.

Учениците, които се включват в почистването пък, обявиха, че са съгласни оградата им да бъде изрисувана с графити, но те да са хубави, а не да са драсканици и нецензурни думи.