На пазара на труда липсват техници и монтажници. Те са част от средните кадри, за които Министерство на образованието и науката отчитат недостиг.
Това заяви Мария Тодорова, директор на дирекция "Професионално образование и обучение" в просветното ведомство при откриването на проект за идентифициране нуждите на трудовия пазар у нас.
Първата среща по повод началото на проекта бе на тема: "Системи за управление на прогнозирането на умения в съответствие с нуждите на пазара на труда в ЕС: Оценка за България".
Тодорова обясни, че проектът ще бъде реализиран с Европейската агенция за професионално образование и обучение (CEDEFOP) със седалище в Солун, Гърция.
"Проектът е насочен към това да видим какви са потребностите на пазара на труда от умения в професионалното образование", обясни Тодорова. Предвижда се планиране на съвместни стъпки за по-адекватен отговор на нуждите на бизнеса.
Тодорова бе категорична, че бизнесът непрекъснато повдига този въпрос. Затова били необходими мерки, както в сферата на началното професионално образование това, което се случва в училищата, така и в професионалното обучение на възрастни.
Тодорова изрази увереност, че този проект ще помогне в практиката. Подобна била ситуацията и във висшето образование. "Липсват преди всичко средни специалисти", установи Тодорова и даде пример с необходимостта, както от асансьорни техници, така и от средни кадри в сферата на компютърните технологии.
По думите й тепърва ще се правят проучвания за нуждите на пазара на труда. "Една от целите на този проект е да постигнем пълна картина, за това каква е ситуацията в страната и по сектори и по райони и след това да решим как да подпомогнем и училищата и активните мерки на пазара на труда", уточни Тодорова.
Според нея, за да станат привлекателни професионалните направления в училище, е необходим по-качествен продукт, който има добра реализация. "В момента, в който и родители и учители видят, че има по-добра реализация на професионалното образование и обучение, то ще стане атрактивно", категорична бе тя.
От своя страна Мария Гайдарова, заместник-министър на образованието и науката, която откри срещата, отбеляза като напредък политиките, свързани с въвеждането на дуалното обучение, кариерното ориентиране, социалните мерки за подкрепа на талантливите деца и на тези в риск от отпадане.
По думите й много от тези мерки са подкрепени от Европейския социален фонд. Тя открои нуждата от развитието на по-систематичен и структурен подход за събиране на данни за нуждите на пазара на труда.
chafeto
на 28.03.2017 в 14:16:58 #2Кастело Белведере на 28.03.2017 в 13:09:05 #1 Като не стигат ще ги внасяме отвън. А ако патреотите не щат, връчваме по един ключ и отвертка на всеки патреот и с шут в *** бегом по обектите. Белким и те свършат нещо полезно, вместо да си правят синини на гърдите. ____________________________________________________________________________________________ Я как с лека ръка реши проблема! Вече не сме способни даже и кромид да си произведем, няма проблем, внасяме. Така ще направим и с квалифицираните кадри, араби, афгани, сомалийци, все висококвалифицирани и "напращели" от трудов ентусиазъм кадри, готови да се раздават безкористно за новата си родина! Ами да...
Кастело Белведере
на 28.03.2017 в 13:09:05 #1Като не стигат ще ги внасяме отвън. А ако патреотите не щат, връчваме по един ключ и отвертка на всеки патреот и с шут в *** бегом по обектите. Белким и те свършат нещо полезно, вместо да си правят синини на гърдите.