За последната една година заплатата за най-ниската академична длъжност в университетите е повишена с 600 лв., заяви служебният образователен министър Галин Цоков на форум, организиран от Национален браншов синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ. По думите му с изпълнението на поетите в закона ангажименти до края на годината общото увеличение на възнагражденията на асистентите във ВУЗ-овете ще достигне 1 000 лв.

Цоков благодари на социалните партньори и представителите на университетите за общите усилия за подобряване на условията в сектора. Информация за изказването му беше оповестена от пресцентъра на Министерството на образованието и науката (МОН).

И останалите 40.7 млн. лева са преведени по сметките на университетите

И останалите 40.7 млн. лева са преведени по сметките на университетите

Средствата са за увеличение на заплатите във висшето образование

"Всичко, постигнато през последната година, се дължи на добрия ни диалог. Със сигурност има нужда от още много усилия, но поставихме основата, над която да надграждаме", подчерта Галин Цоков. Той изтъкна, че от встъпването на служебния кабинет в длъжност за университетите са преведени общо около 80 млн. лв. Цоков уточни, че с това се гарантира увеличение на заплатите на всички преподаватели и административни служители в във висшите училища, както и на докторантските стипендии. "С изпълнение на разписаните в Закона за висшето образование допълнителни средства реално ще имаме 3 увеличения на заплатите само за година, което вероятно никога не се е случвало", посочи образователният министър.

МОН е изплатило обещаните 39 млн. лв. по сметките на университетите

МОН е изплатило обещаните 39 млн. лв. по сметките на университетите

Предстои да бъде обсъдено разпределението на останалите 41 млн. лв.

"Без добри университети няма да има добро бъдеще за страната ни", заяви Цоков и похвали постоянните усилия на ВУЗ-овете да се подобряват и да бъдат още по-конкурентни. Според него е много важно да продължи и задълбочаването на връзките между висшите учебни заведения. "Ние можем да сме успешни само ако обединяваме усилия и създаваме мрежа от университети, защото трябва да се конкурираме с най-добрите от Европа и света, за да привличаме повече чуждестранни студенти", коментира Галин Цоков. По думите му това значи повече да има съвместни програми и специалности, както и споделени усилия в популяризирането на висшите ни училища в чужбина. "За тази година виждам, че университетите ни са извървяли много по-дълъг път и са станали по-практически ориентирани. Трябва ни още малко вяра в собствените възможности и последователни усилия, за да бъдем сред най-добрите", заяви Цоков.

Властта дава още близо 41 млн. лв. за заплатите във ВУЗ-овете

Властта дава още близо 41 млн. лв. за заплатите във ВУЗ-овете

Протестите на 20 май се отлагат и няма да има недоволство на академичната общност

В рамките на форума председателят на Националния браншов синдикат "Висше образование и наука" Лиляна Вълчева представи анализ на резултатите на висшите училища по направления, както и на нивата на възнаграждения в тях. В него участваха депутатът Красимир Вълчев, директорът на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ Любослав Костов, ректори, преподаватели и др.

С 290 лв. вдигат заплатата на всеки университетски преподавател

С 290 лв. вдигат заплатата на всеки университетски преподавател

С 12% увеличават заплащането и на администрацията във ВУЗ-овете