Училищните директори ще водят инструктажа на учителите по пътна безопасност преди те да тръгнат на екскурзия с учениците. Самите пък учители трябва да водят пътен дневник, който ще се съхранява две години.

Директорите на училища трябва да са информирани дали автобусите, които превозват деца, са технически изправни, както и дали шофьорите са минали на медицински преглед преди пътуване.

Новите задължения се вменяват на ръководителите на учебни заведения с проект на „Система за организация и управление на дейностите, свързани с възпитанието и обучение по безопасност на движението по пътищата (БДП) в системата на средното образование“, изготвена от МОН.

Изисква се да се поддържат регистри с имена на обучени учители, директори, членове на Училищни комисии по безопасност на движението по пътищата, както и да се събира информация за станали пътни произшествия с деца и ученици от училището и региона.

Междуселищният превоз на ученици трябва да е с утвърден съвместно с общинските власти маршрут, който да е и съгласуван с Пътна полиция.

При превоз на ученици от средищните училища или сборни групи, всички директори са длъжни да изготвят списък на учениците в автобуса и да го подадат в общината. Задължително е да бъде определен със заповед възрастен придружител и да се осигурят всички технически изисквания на ДАИ.

Системата разписва как трябва да се води обучението по безопасност на движението в детските градини и училищата, включително и за ученици велосипедисти, какви са механизмите за контрол и отговорностите на директори на градини и училища, регионалните инспекторати по образованието и МОН.