Интерпретативно съчинение или есе върху повестта „Гераците“ от Елин Пелин е 41-ят въпрос за държавния зрелостен изпит по български език и литература. Това съобщи Милена Иванова - главен експерт в МОН.
Изпитният вариант за матурата бе генериран рано тази сутрин в зала 5 на Министерството на образованието и науката в присъствието на представители на медиите.
Вариантът съдържа тест с 40 въпроса и 41-и въпрос – тема от посочено произведение от изучаван български автор, по която те ще пишат аргументативен текст – есе или интерпретативно съчинение.
Тази година от просветното ведомство взеха изключителни мерки за предотвратяване на търговията с матури и срещу преписвачите.
Изпитът ще продължи 4 часа, а за учениците със специални образователни потребности – 6 часа.
Заявления за явяване на изпита по български език и литература са подали 52 089 зрелостници. Матурата се провежда в 4000 зали в 625 училища, а квесторите са над 10 000.
Седмокласниците пък ще работят по Вариант 2 на теста от така наречените „малки матури” по български език и литература. Варианта на теста изтегли журналистът Галя Ряшева. Общо 59 839 седмокласници се явяват на външно оценяване.
„Малки матури” се провеждат във всички основни и средни училища. Образователният министър Меглена Кунева заяви при тегленето, че е много важно това състезание да бъде честно и че са взети мерки срещу преписвачите.
Минути по-късно от МОН съобщиха, че министър Меглена Кунева е сезирала главния прокурор Сотир Цацаров за купена матура. Пред нея, зам.-министър Диян Стаматов и представител на икономическа полиция репортер на Нова телевизия съобщи, че е заплатил на човек с фейсбук профил за отговори на държавния зрелостен изпит по български език и литература.
Q99
на 18.05.2016 в 12:27:21 #4"ШОПСКИ ФИЛМ НА УЖАСИТЕ, В СБИТА ТЕКСТОВА ФОРМА"
Q99
на 18.05.2016 в 12:06:02 #3Дали има и 10% от децата да са чели изобщо Гераците? В този си вид матурата започва да става все по-безсмислена. Голям праз ако не знаеш историята за Андрешко или Боне Крайненеца. Да, ще ти липсва малко обща култура, но това няма да ти попречи да се развиеш професионално в това, което те влече. За младите поколения четенето на архаична българска класика става все по-трудно, защото е безинтересна за съвременния човек. И защо трябва да се прави това? Започва да прилича като насилие върху децата, за да бъдат вкарани в главите им ненужни знания, които нямат почти практическа приложимост, освен за тези, които решат да се занимават с литература професионално. Би трябвало вече матурата да се фокусира върху практически знания, които ще трябват в реалния живот, като например компютърна грамотност. Дори изпит по математика би имал по-голяма логика. Но да си пълниш главата с безинтересни четива, само защото били на български класици.... какъв е смисъла?
KiroGovedoto
на 18.05.2016 в 11:50:59 #2Гераците... това пък е такава литературна простотия...
Олаф БГ
на 18.05.2016 в 10:24:23 #1"състезание" Това обяснява всичко. Децата са включени без тяхно и на родителите съгласие в състезание в 4 клас, 4 пъти, в 7 клас и т.н. Правото на образование е превърнато в задължние да се подготвиш за състезание. Още с влизането в 5 клас на първата родителска учителката по БЕЛ казва, че на изпитите след 7 клас се изисква еди какво си, затова тя ще прави еди какво си, няма да прави друго важно, защото не е важно за изпита и ако не успее, то родителите трябва и те да направят за състезанието да направят еди какво си. Реформата е приключила. Купете си тестовите книжки. Не може да четете без да ви изпитат. Не може!