
Целта е да се финансират конкретни научни разработки, вместо отпусканите бюджетни пари да се харчат за канцеларски консумативи.
Идеята е да се помогне на изследователски екипи, които да получават средства за реализирането на идеите си.
Към момента част от средствата се харчат не по предназначение, каза Даниел Вълчев.
Университетите трябва да разберат, че имат различни източници на финансиране, които могат да използват – бюджета, различни проекти и програми, а има и възможност за собствено дофинансиране, коментира министърът на образованието.
Българското общество днес е необходимо да се обедини около новия национален приоритет – образованието, каза заместник-министър председателят и министър на образованието Даниел.
Даниел Вълчев подчерта, че образованието ще е приоритет на държавната политика, тъй като само чрез силен национален интелектуален елит страната ни може да намери своето достойно място в Европейския съюз и да се повиши българската и европейската икономическа конкурентоспособност, съобщават от пресцентъра на НДСВ.
Министър Вълчев съобщи, че през 2006 година в държавния бюджет за образование ще бъдат заделени 5% от брутния вътрешен продукт, за да може да се достигнат през следващата година европейските критерии - 5.5 - 5.7% от БВП.
Висшето образование се нуждае от сериозно финансиране, но и от промяна на начина за финансиране, каза вицепремиерът.
Държавата ще продължи програмата за осигуряване на безплатни закуски за учениците от първи до четвърти клас от началото на новата учебна година, посочи още Даниел Вълчев.
Резултатите от първата програма за безплатни закуски са добри и чрез нея е постигнато задържане в училище на ученици от рискови групи, допълни министърът.
Даниел Вълчев обясни, че в просветното и в социалното министерство предстои извършването на анализ на евентуалните слабости в програмата по осигуряване на закуските.
Министерството на образованието обмисля според бюджетните възможности предоставяне на безплатни учебници вече до 7 клас, каза още Даниел Вълчев.