Общо 6646 са установените случаи на кражба на ток през 2018 година. Само в Западна България са установени 728 нарушения на стопански обекти, съобщиха от ЧЕЗ.

Сред тях, 121 са ресторантите и питейните заведения, 38 са от производствени и складови бази, над 90 търговски обекта са крали ток. Освен тях, над 40 офиса, 11 игрални зали, дървопреработвателни предприятия, строителни обекти и др. също са ползвали нерегламентирано електроенергия.

Крадците на ток плащат по-малко от изрядните платци

Крадците на ток плащат по-малко от изрядните платци

Крадците плащат три месеца назад по 7 ст./кв.час, а платците - по 13-14 стотинки

Открити са множество обекти с инсталирани машини - "копачки" на виртуална валута, които се захранват от електрическата мрежа незаконно.

Според измерванията, че откраднатата електроенергия само от един подобен обект достигат 50 000 кВтч. за един месец. Подобно е потреблението средно на 100-150 домакинства.

Разследват бивш заместник-кмет на Хасково за кражба на ток

Разследват бивш заместник-кмет на Хасково за кражба на ток

Законът предвижда до 5 години затвор и глоба до 15 000 лева

Сред рискова група за нерегламентирано потребление на ток са и хотели, ваканционни селища и къщи за гости. От електроразпределителното дружество постоянно проверяват такива обекти. През годината са разкрити над 30 нарушения на подобни клиенти.

Фирмените кражби представляват 11% от общо установените кражби, които през изминалата година са общо 6646.

Необходимо е да бъдат установени санкции, които да имат превантивен ефект. Те трябва да бъдат строги не само по отношение на цената, но и по отношение на срока за дотаксуване.

В Чехия периодът на дотаксуване е 24 месеца, а в Германия 6 месеца назад. Ускорените процедури, ефективните и по-тежки санкции срещу извършителите ще помогнат да бъдат защитени интересите на коректните клиенти.