Компенсирането на небитовите потребители и на операторите на електропреносната и на електроразпределителните мрежи заради високите цени на електрическата енергия ще продължи до края на декември 2023 г.

Това реши правителството на днешното си заседание, като одобри програма за компенсиране за периода 1 септември 2023 - 31 декември 2023 г., съобщиха от правителствената пресслужба. 

Програмата надгражда предходните действащи аналогични документи, разработени и приети, за да намалят негативните последици върху бизнеса от високите енергийни цени. От нея ще се възползват всички около 633 хиляди небитови крайни клиенти на електрическа енергия, както и операторите на електропреносната и електроразпределителните мрежи за технологичните им разходи.

Индикативният бюджет на програмата е в размер на близо 130 млн. лв. за всички небитови крайни клиенти на електрическа енергия и за операторите на електропреносната и електроразпределителните мрежи при достигане на средномесечна борсова цена за базов товар на сегмента "ден напред" на БНЕБ над определената от КЕВР прогнозна пазарна цена за текущия регулаторен период. Средствата ще бъдат осигурени от целевите вноски, които задължените лица правят във Фонд "Сигурност на електроенергийната система".

Програмата предвижда всички небитови крайни клиенти да бъдат компенсирани изцяло за разликата между реалната средномесечна борсова цена за базов товар на сегмента "ден напред" на Българската независима електроенергийна борса (БНЕБ) за съответния месец и базовата цена от 200 лв./МВтч.

Операторите на електропреносната и електроразпределителните мрежи ще бъдат компенсирани за електрическата енергия, която закупуват за технологичните си разходи. Максималният размер на компенсацията за тях се изчислява като разлика между средната месечна цена за базов товар на сегмента "ден напред" на БНЕБ и определената от КЕВР прогнозна пазарна цена на оператора на електропреносната мрежа и на операторите на електроразпределителните мрежи.

Продължаването на компенсациите за операторите до края на 2023 г. ще съдейства за намаляване на финансовия им дефицит, който се натрупва заради повишени технологични разходи. От своя страна, това е фактор, който ограничава необходимостта от поскъпване на мрежовите услуги за всички крайни потребители, в това число и за битовите.

Компенсациите по програмата ще бъдат изплатени до 31 март 2024 г.

Компенсациите за тока помогнали на бизнеса, установи проучване

Компенсациите за тока помогнали на бизнеса, установи проучване

44% от анкетираните фирми очакват ново поскъпване на електроенергията

Припомняме, че в края на септември допитване, организирано от Министерството на енергетиката и независимата платформа за сравняване на оферти за електроенергия elca.bg относно програмата за компенсации за високите цени на електроенергията от 1 октомври 2021 г. до 31 март 2023 г. установи, че мерките за подпомагане на компаниите да се справят с високите цени на електроенергията са намалили негативните последици върху бизнеса

Изводите от проучването категорично потвърдиха, че в краткосрочен план, в хипотезата на извънредни пазарни обстоятелства и кризисни ситуации, бизнесът се нуждае от мерки на държавна подкрепа - незабавни, целенасочени, прозрачни и с фиксиран срок на приложение, изтъкват от енергийното министерство.

Поясни се, че тези мерки следва да допълват, а не да заместват дългосрочните политики за развитие и растеж на икономическите субекти.

Удължиха компенсациите за тока до края на септември

Удължиха компенсациите за тока до края на септември

Индикативният бюджет на програмата е в размер на 2.448 млрд. лв.