Разгорещени страсти в кулоарите на парламента след новината, че Европейската комисия ще започне разследване срещу България заради злоупотреби от страна на "Лукойл Нефтохим" с дерогацията за внос на руски петрол за България, довел до милиардни печалби за Русия въпреки санкциите.
"Санкциите се заобикалят от "Лукойл" с активната подкрепа на българското правителство, на премиера, сегашният, както и миналогодишният (т.е. Денков и Петков - бел.ред.), както и на финансовия министър. Помните, че Асен Василев без решение на Министерски съвет отиде и поиска дерогация. Някой обясни ли ни защо ни е необходима тази дерогация? Знаете ли, че в периода 2020-2021 година има цели месеци, в които "Лукойл" е работил само с неруски нефт, т.е. е опашата лъжа, че може да се работи само с руски нефт", удари в раната най-големият критик на кабинета, но същевременно част от "некоалицията" Делян Добрев от ГЕРБ.
Той настоява за незабавно падане на дерогацията за руския нефт, като според него нефтокомбинатът следва да е готов с алтернативни доставки. И не пропусна да припомни, че от месеци е казвал, че от въпросната дерогация се възползват само Русия и Путин.
Добрев подготвя ново предложение за отпадане на дерогацията, което ще внесе съвсем скоро в деловодството на Народното събрание.
БСП винаги е подкрепяла дерогацията, защото тя осигурява стабилност на енергийния пазар в България, а и на Балканите, но е притеснително, ако е имало наистина подобни злоупотреби, коментира на свой ред Драгомир Стойнев от БСП.
"Ако някой е нарушавал тази дерогация, ако някой е правил шашми, то е необходимо да има разследване. За съжаление, част от сглобката твърдят, че някои хора от правителството са се облагодетелствали", настоя той.
И ИТН, които са "за" дерогацията, но ако ЕК са открили "схеми и нарушения", то въпросните нарушения следва да се разследват и да се понесе наказателна отговорност, добави по темата Павела Митева от партията на Трифонов.
С коментар се включи и председателят на парламентарната група на Движението за права и свободи Делян Пеевски, който настоя дерогацията за внос на руски петрол да отпадне веднага. Като "нещо много хубаво" определи последните разкрития в доклада. И посочи- ДПС не били чути дълго време, когато твърдели именно това.
По думите на председателя на "Възраждане" Костадин Костадинов най-притеснителното в целия казус е, че продължава натискът върху българската рафинерия. "Макар и да се насажда мнението, че е руска, всъщност е международна компания, в нея има собственост от Швейцария, от Холандия."
Политиката за пореден път взима връх над икономиката и за пореден път чужди сили налагат на България и българите, възмути се той.
"Дерогацията бе гласувана с една-единствена цел - българският вътрешен пазар да има нефтопродукти. И към настоящия момент работи", коментира Костадинов.
А по отношение на аргументите на противниците на дерогацията, че освен сигурност на доставките, тя би следвало да доведе и до осезаемо по-ниски цени, Костадинов контрира - пазарът е свободен, а цените следват "своя много особена логика", като не следват динамиките в цената на петрола.
projekt
на 13.11.2023 в 11:49:27 #6friend ............... аз от нефт не разбирам. ако ти разбираш.....ОК. аз гледам, чета....какво правят САЩ. САЩ до преди година и нещо купуваха руски нефт защото им е необходим. след като спряха да го купуват от Русия, разхлабиха санкциите срещу Венецуела и започнаха да купуват от там, но предимно американски фирми. другите...нямат право..... а дали лекия или тежкия е по добър........е неправилно зададен въпрос. важното е какъв продукт искаш да получиш. но не това е важното. важното в случая е че САЩ "забранява" докато тя продължава да работи с този или онзи, ако е изгодно за нея. не село на това му казваме "лицемери".....вие модерните как му казвате на това. същото очаква България с доставките на уран за АЕЦ Козлодуй. САЩ забранява на България да работи с руски уран, докато 0% от свежия уран в САЩ се доставя от Русия или свързани с русия предприятия. но разбира се ти може да ни обясниш това. разбирам че си специалист по всичко и най вече на американските санкции и как САЩ може да ни забранява и как САЩ може да ни доставя преопаковани забранени стоки на по висока цена. когато Русия продава нещо то е недемократично. когато САЩ го купи от Русия, преопакова го и му успее няколко демократични песни и ооооооо чудо.....това вече е демократичен продукт с надпис "made in USA"
friend
на 10.11.2023 в 20:33:36 #5Проджект, projekt на 10.11.2023 в 19:42:37#5 Ако няма руски нефт, Лукойл Нефтохим спира работа. Има нужда от руски "тежък нефт". дори САЩ не могат без този нефт. преди го купуваха от Русия, а сега го взимат от Венецуела. --------------------------------- Коя част от руският нефт е тежък? Според теб кое е по-добро - лекият или тежкият нефт? Малко си се пообъркал. Лекият нефт при рафинацията дава горивата, а тежкият- става само за котелно гориво. Пример- нашият нефт от Тюленово. Почети малко и ще видиш, а не се изказвай неподготвен.
projekt
на 10.11.2023 в 19:42:37 #4Ако няма руски нефт, Лукойл Нефтохим спира работа. Има нужда от руски "тежък нефт". дори САЩ не могат без този нефт. преди го купуваха от Русия, а сега го взимат от Венецуела. Ама САЩ не дават на другите да работят с Венецуела. Та какво ще правим тогава. А и защо някой очаква Лукойл да продава евтино в България. Нали е пазарна икономика. родните демократи защо не се възмущават от Лидъл и Кауфланд че ни продават българско прясно мляко по 3 лв за литър след като от производителите го изкупуват пи 20-30 стотинки
georgi-zapryanov
на 10.11.2023 в 16:50:54 #3Е чакайте малко журналистчетата. Кирчо и Кокорчо нали работятха за посолството. Сега пък работят за Кремъл. Изберете си едното, защото няма как да са и двете.
Xa-x@v
на 10.11.2023 в 14:19:21 #2sevdalin-iliev на 10.11.2023 в 12:15:48 Не е хубаво така да говориш.Те са демократи.Така е демократично 34 години.
sevdalin-iliev
на 10.11.2023 в 12:15:48 #1Няма по жалка и крадлива престъпна държава