На днешното си заседание Министерски съвет одобри 7 концесии за добив. Те са разположени в областите Враца, Благоевград, Ловеч, Хасково и София, съобщават от правителствената пресслужба.
Министерски съвет оправомощи министъра на енергетиката да сключат договор с концесионерите в шестмесечен срок. Срокът на седемте концесии е 35 години.
"ФНС" ООД, гр. Мездра, ще добива скалнооблицовъчни материали - пясъчници, от находище "Бешовица", разположено в землището на с. Долна Бешовица, област Враца. Концесията се предоставя за срок от 35 години, като през този период "ФНС" ООД ще вложи над 150 хил. лв. за добива. Очакваните концесионни плащания за целия период на договора надхвърлят 1.6 млн. лв. В съответствие с изискванията на Закона за подземните богатства приходите от тях постъпват в държавния бюджет и в бюджета на общината по местонахождение на концесионната площ - в случая това е община Роман.
ЕТ "Кафадарци-Елхан Кафадаров", с. Плетена, ще добива скалнооблицовъчни материали - амфиболити и гнайси, от находище "Бистрица", разположено в землището на село Плетена, област Благоевград. Концесията се предоставя за срок от 35 години. През този период концесионерът ще вложи около 68 хил. лв. за обезпечаване на добивната дейност и необходимите предпроизводствени инвестиции. Очаква се концесионните плащания за целия период на договора да надхвърлят 346 хил. лв. Съгласно Закона за подземните богатства 50 % от извършеното концесионно плащане постъпва в бюджета на общината по местонахождение на концесионната площ - в случая това е община Плетена.
Дружеството "ХЕМУС-М" АД ще добива скалнооблицовъчни материали - варовици от находище "Царевец", участъци "Запад- 2007 (Искър), "Централен-2007" и "Царевец 2-2007". Находище "Царевец" се намира на територията на община Мездра, област Враца. Концесията за него се предоставя за 30 години. През този период концесионерът ще вложи близо 2.5 млн. лв. за обезпечаване на добивната дейност и необходимите предпроизводствени инвестиции. Очаква се концесионните плащания за целия период на договора да надхвърлят 731 хил. лв. Според регламентите на Закона за подземните богатства цялото концесионно плащане постъпва в бюджета на общината по местонахождение на концесионната площ, в случая това е община Мездра.
"Булмекс" ЕООД, с. Бутан, ще добива строителни материали - пясъци и чакъли, от находище "Джулиница", разположено в землището на с. Гложене, община Козлодуй, област Враца. Концесията се предоставя за срок от 35 години, като през този период "Булмекс" ЕООД ще вложи над 380 хил. лв. за добива. Очакваните концесионни плащания за целия период на договора надхвърлят 1 млн. лв. без ДДС. В съответствие с изискванията на Закона за подземните богатства приходите от тях постъпват в държавния бюджет и в бюджета на общината по местонахождение на концесионната площ - в случая това е община Козлодуй.
"Геоцвет" ЕООД, гр. Ловеч, ще добива строителни материали - варовици, от находище "Ясака. Находище "Ясака" е разположено в землището на с. Орляне, община Угърчин, област Ловеч. Концесията за него се предоставя за срок от 35 години, като през този период "Геоцвет" ЕООД ще вложи над 920 хил. лева за добива. Очакваните концесионни плащания за целия период на договора надхвърлят 2.9 млн. лв. В съответствие с изискванията на Закона за подземните богатства приходите от тях постъпват в държавния бюджет и в бюджета на общината по местонахождение на концесионната площ - в случая това е община Угърчин.
Концесионната площ на два участъка на находище "Бойчовата круша" - "Бойчовата круша-изток" и "Бойчовата круша-запад" се определя в размер на 25,4 дка за първия участък и 29 дка - за втория. Правната възможност за промяна на концесионната площ по мотивирано искане на концесионера е регламентирана със Закона за подземните богатства. Находище "Бойчовата круша" се намира на територията на община Ивайловград, област Хасково. От него се добиват скалнооблицовъчни материали - гнайсошисти.
Дружеството "Холсим България" АД ще добива строителни материали - пясъци и чакъли, от находище "Марудниците", участък "Марудниците-запад", разположено в землищата на селата Чепинци и Негован, област София. Концесията се предоставя за срок от 35 години. През този период концесионерът ще вложи над 2.6 млн. лв. за обезпечаване на добивната дейност и на необходимите предпроизводствени инвестиции. Очаква се концесионните плащания за целия период на договора да надхвърлят 5 млн. лв. Съгласно Закона за подземните богатства, 50% от извършеното концесионно плащане постъпва в бюджета на общината по местонахождение на концесионната площ. В този случай това е Столичната община.
Със същото решение Министерският съвет отказа да предостави концесия за добив от другия участък на находището - "Марудниците-изток". Причината е, че той попада в територия, където съгласно подробния устройствен план, предстои изграждането на национален обект или обект на социалната или техническата инфраструктура. Част от него попада и в територия с обществено предназначение, включена в плана за развитие на общината.