От 31 декември т.г. България започва да получава природен газ от Азербайджан. Това обявиха от пресцентъра на Министерски съвет по време на провеждащото се редовно правителствено заседание.
1 млрд. куб. м. природен газ от находището Шах Дениз 2 годишно ще идват в следващите 25 години съгласно подписания договор на "Булгаргаз" с азербайджанската нефтена компания SOCAR.
Премиерът Бойко Борисов е доволен, че от 1 януари 2021 година вече има не само диверсификация, а и доставки на азерски газ. Той ще влиза в страната през Гърция.
"На 1.01 2021 г. ще посрещнем азерския газ, за който толкова поколения политици говориха с Азербайджан. Правителството на Обединени патриоти и ГЕРБ работи добре и даде тази възможност за пълна диверсификация", заяви премиерът Борисов на днешното правителствено заседание.
Министър Петкова отбеляза важността на договора с Азербайджан и тежестта му за изпълнението на приоритетите на правителството. Договорът ще ни даде възможност от 31 декември тази година България да има нов, различен източник., заяви Петкова.
След проведени преговори и постигнато съгласие, за временна възможна точка на доставка. До началото на октомври следващата година природния газ ще получаваме през нея - "Кулата", ИТ "Неа Месемврия", която свързва газопровода TAП с гръцката газопреносна система.
Междувременно продължаваме изграждането на Междусистемната газова връзка Гърция - България. Именно точката на свързване между TAП и IGB - Комотини, която не е налична към момента, ще бъде точката на доставка на азербайджански газ след този преходен период от няколко месеца. Забавянето в изграждането на междусистемната връзка е заради пандемията от КОВИД-19, посочват още от пресцентъра на МС.
На днешното си заседание правителството одобри доклада на министъра на енергетиката Теменужка Петкова за предприемане на действия за подписване на необходимия пакет документи, свързани с промяната на маршрута. Целта на решението е да се гарантира сигурността на снабдяването с природен газ за страната и региона.
Реализацията на проекта IGB ще създаде условия за реална диверсификация на източниците за доставка на природен газ за България и Югоизточна Европа. Изграждането на интерконектора IGB отваря допълнително трасе към Южния газов коридор между пазарите на Югоизточна Европа и Централна Източна Европа и по този начин осигурява достъп до алтернативни трасета и източници за доставка на газ от Kаспийския регион, както и до съществуващи или бъдещи терминали за втечнен газ.
halo
на 22.12.2020 в 19:57:14 #4Утре руското енергийно лоби в лицето на ПП "АБеВгЪза" ще истерясаааа...
batnasko
на 22.12.2020 в 17:58:19 #3Само дано не е по-скъп от другия. Реално най-евтиния вариант все още си остава да се прескочи Турция и да се доизгради едно трасе от около 200км, което ще копира Южен Поток. Тогава имаме директно газ, без транзитни такси.
Мара JIaTeca Tupe
на 22.12.2020 в 12:47:00 #2няма лошо, стига да не дерат крайните потребители... напоследък май само това се получава... иначе нали краварите се бяха изхитрили да препродават руски газ, ама им лъсна схемата - голямо реване беше...
coco7
на 22.12.2020 в 12:15:07 #1Русофил: "Сега ще видите като Путкин ви врътне кранчето. Ще носите газ от САЩ с кофи."