България потребява приблизително 3 млрд. куб. м газ годишно, като основната част се доставя от Русия. България ще продължи да внася газ от Русия, но е подписано и споразумение с Азербайджан за годишна доставка от 1 млрд. куб м. От юни 2019 г. до сега са получени над половин млрд. куб. м. втечнен газ. Това заяви пред bTV eнергийният министър Теменужка Петкова.
Тя заяви, че в момента текат преговори с руската "Газпром" за цената на газта. Очаква се до средата на февруари да бъде взето решение. Тя сподели, че страната ни работи добре с Русия, която ни има доверие.
"До реализацията на проекта "Турски поток", България транзитираше през своята газопреносна структура около 17 млрд. куб. м. газ. От тях, 14 бяха за Турция, 2 за Гърция и 800 млн. за Северна Македония", обясни Петкова. С построяването на "Турски поток" България вече не транзитира тези количества. В парично изражение тази сума се равнява на 110 млн. долара на година, което е сериозна сума за българската икономика, допълни тя.
Докато "Турски поток" улеснява преносът на газ между Турция и Русия, "Балкански поток" представлява разширение на газопреносната мрежа от турско-българската граница до българо-сръбската. Той се строи с пари на "Булгартрансгаз" и инфраструктурата е българска собственост". При изпълнението на проекта "Балкански поток" са спазени всички европейски директиви. Освен това КЕВР е одобрила методиката за определяне на тарифите, обясни Петкова.
Също така налице е свободен капацитет на изхода за Сърбия, което означава близо 3 млрд. куб. м. газ, които могат да бъдат транспортирани по инфраструктурата.
Тя беше категорична, че проектът ще създаде възможност за гарантиране на енергийната сигурност на България.
Освен "Балкански поток", Теменужка Петкова изтъкна, че интерконекторът с Гърция ще стане факт до края на годината. Взето е и решение за изграждане на терминал за втечнен газ край Александропулис, както и поддържането на резерв между 300 и 500 млн. куб. м. от него.
Диверсификацията на природните ресурси - доставката на природния газ и свежото ядрено гориво е приоритет за България.
Тя се похвали, че след визитата си в САЩ е успяла да разговаря с редица представители на администрацията на президента Доналд Тръмп. Нашата делегация е обяснила защо е важно да се построи "Балкански поток" и защо трябва да се прави разлика между него и "Турски поток".
Относно строежа на АЕЦ "Белене" енергийният министърът отбеляза, че обвързващите оферти за строежа на атомната централа се очакват към края на месец май. Петкова бе категорична, че няма корупционни практики при процедурата по избора на стратегически строител.
Тя обясни, че по време на визитата на премиера Бойко Борисов при американския президент Тръмп са били определени важни теми, по които е стартирал процес по стратегически диалог. Една от темите е била именно енергетиката.
Затова и се очаква американски технически експерти да пристигнат у нас за втори път. При първото им посещение е бил даден достъп до редица централи, които да бъдат инспектирани, коментира Петкова.
"Очакваме през февруари да дойдат отново, като предстои да разберем причината за тяхната визита", допълни тя.
Министър Петкова заяви, че въглищните централи имат своята ключова роля в електроенергийната система на страната и подчерта, че България е заявила своето намерение да използва мощностите до 2030 г., с хоризонт до 2050 г.
Относно днешното изявление на президента Румен Радев, че той сваля политическото си доверие към правителството на Бойко Борисов енергийният министър заяви, че Българската конституция много ясно е определила кой дава и кой снема доверието от правителството - това са българските граждани. "Всички процеси по отношение на доверието преминават през избори. Това, което президентът заяви, мога да го определя като евтин пи-ар", каза Петкова.
Според нея засегнатите от президента теми, като водната криза, вноса на боклук, са теми, по които правителството работи сериозно.
vladimir-guetzov
на 06.02.2020 в 00:24:47 #5България вече проигра шансовете си да стане сериозен газов разпределител и транспортьор на газ ,както и проигра възможносттите да печели от това,благодарение на недалновидната , некомпетентна и антибългарска политика на правителството,обслужващо чужди интереси.Сега България може да се заобиколи от всякъде, и да купува газ от Турция, коята стана истинския печеливш от ситуацията.Това е гордостта на Ердоган ,които докара газта директно в Турция ,и ще продава на съседните страни.Браво на малоумната политика на Ненормандия.Може би правителството на Тъпанарстан трябва да се поучи от другите ,но уви е твърдо къстно.
58eng
на 04.02.2020 в 23:28:29 #4Много бе...
coco7
на 04.02.2020 в 22:51:06 #3Вече имаме към 120 милиарда лева БВП и износ за около 70 милиарда лева.
emilioner
на 04.02.2020 в 22:44:26 #2В парично изражение тази сума се равнява на 110 млн. долара на година, което е сериозна сума за българската икономика, допълни тя. ВЕЧЕ СМЕ БОГАТИ заради членството в ЕС и нато,БВП 100млрд лв изнасяме 20млрд евро стоки за европа. Евтините руски газови номера вече не минават. Едик кубик газ не трябва да купуваме от Руския диктатор докато не върне демокрацията в Рашка.
coco7
на 04.02.2020 в 20:03:36 #1Руският газ у нас сега е ДВА ПЪТИ по-скъп отколкото в ЕС. Заради всичките русофили и продажни русофилски организациики у нас. За това защо си трае Петкова?