Асоциацията на индустриалния капитал в България - АИКБ, Българската стопанска камара - БСК и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България - КРИБ настояват за предприемане на дипломатически стъпки България да стане разпределител в енергийния проект "Бял поток".
Трите организации се обръщат към премиера Бойко Борисов, вицепремиера Томислав Дончев и енергийния министър Теменужка Петкова и съобщават, че са информирани от български фирми с контакти в правителствени среди в Туркменистан за ускорено придвижване на проекта "Бял поток", заобикалящ България, за доставката на 16 милиарда кубометра газ от Туркменистан за Европа.
По тяхна информация, за важността на проекта е заявил официално Марош Шевчович - вицепрезидент на Европейската комисия, а самият проект е включен в списъка на проектите в ЕС "от общ интерес", което го определя като приоритетен за финансиране от европейските фондове и европейските банки, дори вече са отпуснати средства за работа по проекта на газопровода Туркменистан - Азербайджан - Грузия - Черно море - Румъния - Западна Европа.
Работодателите съобщават, че "Бял поток" е с дължина от 1 138 километра и ще доставя 16 милиарда кубометра газ през 2022 г. Подготвя се от грузинската нефтогазова корпорация "GOGC", която е основния собственик на проекта и се управлява от Министерството на енергетиката на Грузия. GOGC е разработила пътната карта на газопровода. През 2019 г. планира да завърши всички изследователски работи, които се оценяват на 35 млн. долара, голяма част от които ще изплати ЕС.
Трите работодателски организации изразяват недоумение насочването на газопровода към Румъния и оттам - за Западна Европа, заобикаляйки по-краткия път през България, игнорирайки определянето на енергийната свързаност на България със Западните Балкани. Тези решения за пътя на газопровода се приемат по време на българското Европредседателство и ни обричат да станем придатък към Западните Балкани, допълват работодателите.
Надяват се, че българските представители в ЕС ще положат необходимите усилия този проект да определи България да стане разпределител със стратегическото си положение на този енергиен поток.
АИКБ, БСК и КРИБ се надяват, контактите на премира, вицепремиера и енергийния министър с лидерите в ЕС по време на Българското председателство на Съвета на ЕС да помогнат да бъде издигната ролята на България в областта на енергийната свързаност на Западните Балкани и да дадат възможност за успешно решаване на въпросите по диверсификация на доставката на енергийни източници, а също и връщането на позициите на България като енергиен център, които са изпуснати, докато е спрян проектът "Южен поток".
dakl
на 17.02.2018 в 01:41:43 #4С прякото участие на управляващия български политически елит България която притежава най добро географско разположение по отношение на трансконтиненталните енелгетически потоци напълно ще бъде лишена от пряк достъп да енергийните източници и ще бъде принудена десетилетия да плаща за чуждо посредничество-На подобно открито национално предателство малко управленски гарнитури са способни не само в нашия континент , но и и в световен машаб!
58eng
на 16.02.2018 в 21:49:06 #3Пък може и Путин да му мине...колко му е.?
friend
на 16.02.2018 в 21:19:01 #2Стопет Истина е че трасето през Румъния епо-надеждно от това в България. Не е истина, че Южен поток щеше да ни донесе печалба и сигурност. Газ от Туркмения и Азърбайджан може да стигне до нас и по съществуващата тръба от Русия, дори и тя да е отрязана от руска страна.Хубавото е че от Русия ние получавахме газ на най-високи цени, а от Бял поток дори и през Румъния ние ще го получаваме на конкурентни цени, тъй като там ще се конкурират туркмените и азерите.... а и румънците. Тръбата ще бъде съобразена с ЕС закони и всеки ще може дапродава газ през нея.
stopet
на 16.02.2018 в 15:41:20 #1Има няколко причини газопроводът да минава през Румъния: 1. Румъния има много по-развита газопреносна мрежа, което гарантира сигурност на доставките 2. По-краткият път за западна Европа е през Румъния, не е през България. Вижте картата 3. Румъния е износител на газ и по тази причина, цялото количество от Туркменистан ще отиде до западните държави. Те си гледат интересите, не са като нашите пpодажници 4. Щом е одобрен за проект от общоевропейски интерес, всичко е свършено. Това означава одобрен план, одобрено трасе, одобрени очаквани инвестиции, участващи компании.... Шансът да сме някакъв играч в газовите доставки за Европа и да имаме гарантиран газ за нас на ниски цени беше "Южен поток". Нашите управници тогава казаха, че по-добре Украйна да получава транзитни такси, отколкото България. От другата година и двете страни няма да получават. Обаче пък ще купуваме руски газ от Словакия и Унгария, който като е минал през западните страни може би се е демократизирал. Пълни нeщacтници!