Американската компания "Уестингхаус" обяви, че е подписала договор за предварителни инженерни дейности с АЕЦ Козлодуй за изграждане на нов реактор с технологията AP1000 на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Това съобщиха от пресцентъра на компанията.

През месец юни стартира изпълнението на договора, който включва дейности по оценка на възможностите за интегриране на българската индустрия в проекта за изграждане на нова ядрена мощност с технология АР1000 и за използване в максимална степен на съществуващата на площадката на АЕЦ "Козлодуй" инфраструктура.

"Щастливи сме да започнем изпълнението на предварителните инженерни дейности, свързани с реализиране на проект за изграждане на най-модерната технология в света за АЕЦ от поколение III+, която ще осигури чиста и надеждна базова енергия на нашите клиенти и на българското население", заяви президентът на "Енергийни системи" в Уестингхаус Дейвид Дърам. Той благодари на АЕЦ Козлодуй и българския парламент за гласуваното доверие.

По-рано тази година двете страни подписаха меморандум за разбирателство за създаване на съвместна работна група за планиране изграждането на реактори с технологията AP1000 в България. Работната група е в процес на оценка на регулаторните, лицензионните и проектните изисквания и разработва ускорен график за действия в подкрепа на енергийната стратегия на България. Договорът за изпълнение на предварителни инженерни дейности (FEED) е първата стъпка от проекта за изграждане на нова ядрена мощност с технологията AP1000.

Към настоящия момент на площадката в ядрената централа Козлодуй работят два реактора с руска технология BBEP-1000. През декември 2022 г. Уестингхаус подписа 10-годишен договор за доставка на свежо ядрено гориво за един от блоковете в АЕЦ "Козлодуй", като доставките ще стартират през 2024 г. Ядреното гориво ще се произвежда в завода на Уестингхаус във Вестерос, Швеция, и е единственият напълно независим от руски доставки и технологии проект за ядрено гориво за блокове с технология ВВЕР-1000.

Технологията за ядрени реактори AP1000 от поколение III+ е единствената в света с напълно пасивни системи за безопасност, с модулен дизайн на конструкцията, която е и с най-ниския въглероден отпечатък за един MWe.

Подписахме за горивото за АЕЦ Козлодуй от „Уестингхаус“

Подписахме за горивото за АЕЦ Козлодуй от „Уестингхаус“

На договорите присъстваха посланиците на САЩ, Великобритания, Канада и Швеция