Meta е премахнала акаунти за нарушение на политиката на компанията за фалшиви акаунти преди изборите на 20 октомври в Молдова, предаде "Ройтерс".
Премахнати са седем акаунта във Facebook, 23 страници, една група и 20 акаунта в Instagram за нарушаване на "координираната политика за неавтентично поведение".
От Meta уточниха, че около 4200 акаунта следват една или повече от 23-те страници и около 335 000 акаунта следват един или повече от акаунтите в Instagram.
Властите в Молдова също казаха, че са блокирали десетки канали в Telegram и чат ботове, свързани с купуването на гласов - да се гласува с "не" на референдум за членство в ЕС, проведен заедно с президентските избори.
Президентът Мая Санду се бори за втори мандат на изборите и определи референдума за присъединяване към 27-членния блок като крайъгълен камък на своята политика.
Според Meta фалшивите акаунти са публикували критики към Санду, проевропейските политици и близките връзки между Молдова и Румъния и са подкрепял проруските партии в страната.
Компанията посочи, че дейността й е съсредоточена около няколко фиктивни новинарски марки на руски език, които се представят за независими субекти с присъствие в множество интернет услуги, включително Facebook и Instagram, както и Telegram, OK.ru и TikTok.
Националният следствен инспекторат съобщи, че е блокирал 15 канала на популярното приложение за съобщения Telegram и 95 чат бота, предлагащи пари на избирателите. На потребителите беше казано, че каналите "нарушават местните закони" относно финансирането на политически партии.
Инспекторатът е проследил и сметките до поддръжници на избягалия бизнесмен Илън Шор - членове на забранената партия, носеща неговото име, или на избирателния блок "Победа", който той създаде на нейно място от Москва, където е в изгнание.
Молдовската полиция съобщи в четвъртък, че е претърсила домовете на лидери, свързани с Шор, като част от криминално разследване за намеса в изборите. Полицията каза, че десетки хиляди избиратели са били подплатени чрез сметки в руска банка, за да провалят вота.
Шор беше осъден на 15 години затвор задочно миналата година във връзка с изчезването през 2014 г. на 1 милиард долара от молдовски банки. Той отрича обвиненията за опит за подкупване на избиратели.
Мая Санду обвинява Москва, че се опитва да свали нейното правителство, докато Москва я обвинява в подклаждане на "русофобия".
alabala654
на 12.10.2024 в 18:39:12 #1Не е лошо и нюза да го направи Тук е сварталище на руски тролове и кремълски ибрикчии