Властите в Молдова заявиха, че са разкрили 130 000 нейни граждани като участници в подкрепяна от Русия операция с цел влияние върху президентските избори и референдума за присъединяване към Европейския съюз (ЕС), които страната трябва да проведе този месец, както съобщава "Блумбърг".

Молдова не за първи път обвинява Русия, че води хибридна война, за да задържи бившата съветска република в своята орбита.

Германия: Молдова е следващата на опашката, ако Украйна падне

Германия: Молдова е следващата на опашката, ако Украйна падне

Франция, Германия и Полша изразиха своята непоколебима и постоянна подкрепа за страната

Според данните, само през септември 15 милиона долара са били преведени от Русия на активисти от избирателен блок, свързан с избягалия олигарх Илан Шор, за да бъдат използвани за дезинформация, провокации и атаки срещу обществени институции, според началника на националната полиция.

"Русия има за цел не само да корумпира избирателите, но и да провокира протести и дестабилизация на територията на Молдова", каза шефът на полицията Виорел Чернаутяну в четвъртък, представяйки видео и аудиозаписи. Плащанията се извършват чрез преводи към карти на банка, свързана с руското министерство на отбраната, докато получателите се инструктират чрез Telegram как да гласуват и да популяризират лъжи за ЕС, каза той.

Шор, който беше осъден задочно на 15 години затвор за измама, по-рано каза, че молдовското правителство "отмъщава" на неговото движение и многократно отхвърли всички обвинения. В коментар за руската държавна информационна служба ТАСС той отхвърли новите обвинения, като ги нарече "абсурдно шоу".

Конституционният съд на Молдова забрани проруската партия "Шор"

Конституционният съд на Молдова забрани проруската партия "Шор"

Депутатите от партията ще останат в парламента като независими народни представители

Шор посочи, че "обвиняването на Русия е обичайна практика на Санду и нейните западни кукловоди".

"Те решават всичките си проблеми - а страната ги има - само по един начин", продължи той. Те засилват политическите репресии и натиск върху собствените си граждани, като че ли това ще им помогне да забравят за нищожните пенсии, за жалките заплати , затворени училища и болници, убити пътища и така нататък. Сега измислиха, че Русия уж плаща на хората, за да гласуват против присъединяването им към ЕС, в тяхното трескаво въображение всичко е просто: ако си против превръщането на Молдова в европейска колония, те вече са ти дали пари! Но това е абсурдно. Представлението е просто още един опит да се отклони вниманието от истинските проблеми: бедността, корупцията и полицейската бруталност."

Шор добави, че докато хората в Молдова се борят да оцелеят, служителите на реда задържат граждани за критики към властите, "търсят нови начини за сплашване на хората и накарайте опозицията да млъкне."

"В същото време самата управляваща партия не се колебае да получава пари от западни неправителствени организации и да ги използва, за да извърши геноцид над собствения си народ, създавайки полицейска държава от Молдова", отбеляза той.

Политикът подчерта, че хората нямат нужда от фиктивни пари от Русия.

"Те не са слепи и виждат, че Европейският съюз е в края на съществуването си, защо Санду иска да ни завлече в старчески дом, наречен ЕС, в който самите европейски лидери вече не вярват, ми е напълно неясно, каза Шор.

Руското министерство на отбраната не отговори веднага на изпратено по имейл искане за коментар.

Санду, която ще се бори за втори мандат като президент този месец, често обвинява Москва, че се опитва да се намеси в кампанията и да подкопае целта на страната й да стане член на ЕС до края на това десетилетие.

Русия многократно отрече да се е намесвала в изборите на други страни, включително в Молдова. През април говорителят на външното министерство Мария Захарова заяви, че молдовските власти водят "агресивна антируска политика" и разкритикува плановете за референдума, твърдейки, че повечето молдовци "не искат страната им да се превърне в придатък на ЕС и НАТО".

Единадесет кандидати се борят за президентския пост в Молдова

Единадесет кандидати се борят за президентския пост в Молдова

Сред тях е и настощият държавен глава Мая Санду

Изборите на 20 октомври ще се проведат успоредно с референдума, който ще пита гласоподавателите дали подкрепят конституционните промени, които да позволят на Молдова, една от най-бедните страни в Европа, да се присъедини към ЕС.

Единадесет кандидати, сред които и настоящия държавен глава Мая Санду, ще се борят за президентския пост в Молдова на изборите през октомври. 

Санду води в проучванията на общественото мнение срещу претендентите си, водени от уволнения главен прокурор Александър Стояногло, подкрепян от проруските опозиционни партии, и Ренато Усати, който подкрепя добрите връзки както със Запада, така и с Москва.