Евродепутатите от комисията по граждански свободи представиха изследване на медийния плурализъм в Европейския парламент. Според изследването в страната ни се наблюдава силна концентрация на медийната собственост като един от основните критерии за медийния плурализъм, съобщи БНР. Сред изказалите се евродепутати в ЕП обаче нямаше български представители.
Медийният плурализъм изследва разнообразието от медийно съдържание и медийната независимост. Той се дели на вътрешен и външен. Вътрешният медиен плурализъм означава в представянето на дадена тема да бъдат разгледани всички гледни точки, за да може читателят да прецени коя позиция е най-близка до неговите възгледи и на какво да вярва. Външният плурализъм или структурният плурализъм обхваща медийната картина като цяло в една страна.
Външен плурализъм има тогава, когато в страната се наблюдава достатъчно разнообразие от източници на информация. Съществува обаче и друго условие за медийния плурализъм - медиите да не бъдат концентрирани като собственост в ръцете на един и същи човек.
Според Мониторинга на медийния плурализъм за 2016 година в страната ни се наблюдава силна концентрация на медийна собственост. Изследването е е финансирано от Европейската комисия и изпълнява се от Европейския университетски институт в Флоренция. В проучването участват и национални екипи. Авторите на проучването от българска страна са от фондация "Медийна демокрация" - проф. Нели Огнянова, доц. Орлин Спасов и Николета Даскалова.
Спрямо 3 от изследваните показатели в мониторинга в България се наблюдава висок риск за независимостта на медиите. У нас съществува силна концетрация на собственост. Наблюдава се и отстраняване на конкуренцията чрез придобиване на различни по вид медийни организации. Според анализа у нас се упражнява и влияние на собствениците и рекламодателите върху редакционното съдържание в медиите.
По този повод страната ни беше определена като високорискова страна за медийната независимост. В тази негативна статистика попадат още Гърция, Унгария и Италия.
По думите на директора на Центъра за медиен плурализъм във Флоренция Пиер Луиджи Парку пред ЕК в Европа се налага предприемането на мерки за защита на работата на журналистите и независимостта на "петата власт".
В този контекст директорът на Европейската федерация на журналистите Ренате Шрьодер призова в Европейския съюз да бъде създадена общоевропейска нормативна рамка, която да принуди властите да изкарат наяве всички собственици на медии. "Хората имат право да знаят кой какво притежава", допълни Шрьодер.
Според Мониторинга на медийния плурализаъм за 2016 година у нас съществува 79% риск от политически контрол върху медиите. В доклада се посочват и конкретни примери с 2 телевизии, които имат партиен характер. Като показател за концентрация на медийна собственост се посочва и това, че един е собственикът на 6 вестника у нас .
Всичко това сигнализира, че в България съществува висок риск за концентрацията на медийна собственост, автоцензура и политически контрол върху "петата власт".