Европейския парламент прие доклада на лидера на европейските социалисти Сергей Станишев за влизането на България и Румъния в Шенгенското пространство с пълни граници.
Евродепутатите гласуваха резолюция за пълното приемане на страната ни в Шенген с голяма мнозинство - 514 гласа "за", 107 "против" и 38 въздържали се.
След гласуването Станишев коментира идеята за двуетапното влизане на България в Шенген.
По думите "да влезем само по въздух и вода означава да бетонираме двойния стандарт спрямо страната ни".
"Радвам се, че след процес, продължил близо година, усилията се увенчаха с успех и докладът беше приет с голямо мнозинство. Благодаря на колегите евродепутати за подкрепата и доверието, не само към мен като докладчик, но и към страната ни, която по всеобщо мнение в Европарламента трябва незабавно да стане пълноправен член на Шенген, и то с всички граници едновременно - сухопътни, морски и въздушни", каза Станишев.
Според него това е сериозен успех за България, защото днес категорично се отхвърля "опасната и идваща от десни и либерални правителства" идея за поетапното ни членство в шенгенското пространство.
Двуетапното приемане в Шенген, по думите на българския евродепутат, би означавало риск премахването на сухопътните граници да се отложи за неопределеното бъдеще при неопределени критерии.
Тези граници обаче са много по-важни от икономическа и социална гледна точка, заради огромния поток от товари и туристи през границите ни с Гърция и Румъния, обясни Станишев.
"Хиляди коли се струпват от двете страни на гръцката граница по празниците, и особено през летния сезон. Само за 2017 г. над 1 млн. 300 хил. български граждани са пътували до Гърция, а 1 млн. 270 хил. гърци са посетили страната ни", каза още лидера на ПЕС след гласуването.
В същото време премахването на граничния контрол с двете страни членки на ЕС ще позволи на България да концентрира много повече финансов, логистичен и човешки ресурс в охраната на външната граница на Европа и в по-бързото и качествено обслужване на пътниците, категоричен е той.
"С днешната позиция на Европарламента балансът на силите в ЕС вече е в наша полза - две от трите институции - Европейският парламент и Европейската комисия - подкрепят идеята за приемане с всички граници.
Този доклaд е силен инструмент в ръцете на българското правителство в преговорите с държавите членки в Съвета на ЕС.
el viejo
на 11.12.2018 в 16:07:33 #1За кой ли път Европейският парламент прави предложение на Европейската Комисия за приемане на двете страни Румъния и България в Шенгенското пространство! Демагогия! Франция Холандия са избрани да ни налагат вето и с нищо не можем да влияем! Ако, не са те, други ще са! Не ни искат и не ни приемат! Явно са ни приели в НАТО и ЕС, за да служим за буферна зона на Централна и Западна Европа и няма за какво да се ангажират повече с нас. По всяка вероятност Румъния ще я разделят от буферната група и ще я приемат, заради географското и положение, което е по-свързано с Централна Европа, а и Дунав е удобна естествена граница с буфера България! Освен това България е много изгодна и удобна за боен театър в сблъсък с Русия, или някои от Близкият Изток, като най бедната територия на ЕС. Както великият Бойко Борисов забеляза, че ако тук се водят бойните действия в очакваната война, ЕС ще загуби много малко - около 1% сами от икономиката си. Сготвени сме, май!