ЕС насърчава ООН да заяви по-ясни многостранни ангажименти за мирни решения на конфликтите в Близкия Изток, особено Сирия и Северна Африка. Това стана ясно от доклад на Европейския парламент, изготвен за Общото събрание на ООН.

Такъв доклад се изготвя всяка година. Като представител на гражданите на ЕС Европейският парламент набляга в доклада на размирните времена, в които Европа трябва да търси по-голяма координация между държавите членки, включително и в системата на ООН. Доклада разглежда най-подходящите отговори срещу рисковете за мира и сигурността, за проточващата се миграционна криза, настъпващите климатични промени, както и срещу терористични атаки.

Според доклада на ЕП към момента липсват такива подходящи мерки срещу тези проблеми, което допълнително застрашавало вътрешната и външната сигурност на ЕС.

По този въпрос българският евродепутат Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) заяви, че в Европа има необходимост да се поеме по-голяма отговорност за справянето с тези предизвикателства. "Понастоящем ЕС финансира 40% от бюджета на ООН. Време е ЕС да стане и най-големият носител на сигурност в системата", посочи той.

Докладът призовава държавите членки в Общото събрание на ООН да обединят усилия за установяването на мир на територията на Афганистан, както и да се прекратят заплашителните действия на Северна Корея.

С оглед на опасността от тероризъм, отправени от ИДИЛ/ДАЕШ, Ал-Кайда и Боко-Харам, ЕП насърчава делата на Съвета за сигурност, свързани със заплахи за сигурността в Сахел, Сахара и езерото Чад.

Докладът поставя акцент за първи път върху наблюдаващото се напрежение в Западните Балкани. По този въпрос евродепутатите призовават Съвета за сигурност към ООН да бъде медиатор в случаите, когато външни фактори заплашват да дестабилизират реформите, провеждащи се в региона.