По време на обсъждане на доклад относно палмовото масло, на пленарна сесия в Страсбург, българският евродепутат Момчил Неков, е коментирал широкото му приложение в хранително-вкусовата промишленост, заради ниската му цена.
Той Счита, че този спестен разход за суровина ще рефлектира в многократно по-високи разходи за обществено здраве от държавните бюджети и от джоба на потребителите.
В тази връзка и заради общественото здраве на българите, той призовава Българската агенция по безопасност на храните за бързи стъпки в насока забрана на използване на суровината в хранително-вкусовата промишленост.
Заради по-ниската стойност на продукта, потребителите с по-ниски доходи стават неволна жертва на тази подмяна на реални млечни съставки с растителни, добавя Наков.
Евродепутатът счита за стряскаща информацията, че палмовото масло се използва в производството на детски и бебешки храни. Според оценки на експерти, около 50% от всички храни в Европейския съюз съдържат палмово масло.
Европейският орган по безопасност на храните е публикувал информация, че продуктът е канцерогенен и генотоксичен.Според него, Европейската комисия трябва да се намеси и да забрани използването на суровината в хранително-вкусовата промишленост.
За миналата година в България са внесени над 46 хиляди тона палмово масло. От тях над 12 хиляди тона са влезли в хранителната верига. Суровината намира приложение и в производството на био горива.
Каузата на Неков, чрез кампанията му "Да защитим българския вкус", е да подпомага българското производство на храни и да насърчава потребителите да търсят български продукти, в които се използват натурални продукти, като естествено мляко например, а не техните заместители.
"Българите като потребители можем да помогнем за връщане на поминъка у нас, като търсим български продукти, направени от български суровини. Така ще успеем като граждани да се преборим с храни със съмнително качество и суровини", коментира още евродепутатът Момчил Неков.
halo
на 04.04.2017 в 17:20:08 #1Феноменът се изказа "грамотно" по темата.