Самата употреба на "форсмажор" е притеснителна за икономистите. Пазарите реагират негативно, вкарва се напрежение при всички участници в икономическия живот. Това заяви заяви депутатът от ГЕРБ-СДС Александър Иванов в студиото на "Денят ON AIR" на Bulgaria ON AIR.
Той обвини коалицията в липса на комуникация.
Явно не си говорят в тази коалицията. Вицепремиерът, министърът на икономиката заяви, че следващата сряда ще го гласуват в МС. Когато трябва да се вземе такова решение, без министър-председателят да знае, е притеснително. На няколко пъти искахме да поканим премиера да обясни, но той не дойде", заяви членът на бюджетната комисия.
Последствията, които той вижда от въвеждане на форсмажор, са неизпълнение на договори, спиране на доставки, междуфирмена задлъжнялост. Цената ще бъде платена от българския гражданин.
Припомняме, че министърът на икономиката Корнелия Нинова не откликна на призивите на народните представители на обясни предложението за въвеждане на форсмажор, това не направи и премиерът Кирил Петков.
На отпора, даден днес от почти всички парламентарни групи, от пресцентъра на Министерство на икономиката и индустрията отговориха с писмена позиция, в която припомнят искането на работодателите за това, което е внесено още на 8 март.
Тогава работодателите са поискали решение на Министерски съвет за издаване на документ за военни действия на територията на Украйна, който да служи за получаване на сертификат за форсмажор за българските фирми. Искането е изпратено от БТПП и касае работата на фирми при осъществяване на международен стокообмен и неизпълнение или забава при вече сключени външнотърговски. От БТПП посочват, че ситуацията е непредвидима и съгласно обичайната международна практика, в тези случаи българските фирми се обръщат към браншовата организация за издаване на сертификати, които да представят пред партньорите си за освобождаване от отговорност при неизпълнение или забава в изпълнението на тези договори.
При издаване на сертификати за форсмажор Палатата се основава на официален документ, издаден от компетентен държавен орган - правителствен, министерски или общински акт, доказващ вида на форсмажорното обстоятелство, периода/продължителността му и др. Те дават като добър пример в тази посока заповедите на министерството на здравеопазването, налагащи различни забрани и ограничения по време на пандемията от Ковид- 19.
Вчера обаче министър Нинова, заявявайки пред депутатите, че ще предложи въвеждане на форсмажор не уточни, че това би било насочено единствено към фирми, които имат търговски или друга дейност, свързана с войната в Украйна, на територията на Украйна или зависими от внос/износ на продукти от района на военните действия.