Финансовият министър Асен Василев обвини държавния глава Румен Радев, че не защитава националния интерес, а този на "Газпром" и Руската федерация. Повод за критиката станаха действията на президента, който по-рано сезира Конституционния съд за таксите за внос и транзит на газ през България.

Според финансист номер едно това действие на държавния глава няма да спре изпълнението на мярката, като България ще започне да получава средства по нея от 14 ноември. За да избегнат налагането на допълнителната такса от 20 лева на мегаватчас, компаниите, транзитиращи газ, следва да докажат неруския му произход. А таксата не би вдигнала цените за страните, към които транзитираме като Сърбия и Северна Македония, а единствено би ощетила "Газпром", добави министърът.

"Това, което е учудващо, е, че президентът на Републиката не защитава националния интерес, така, както аз го разбирам. Националният интерес e интересът на Република България, а не интересът на Руската федерация и "Газпром". С това си действие президентът се обяви като защитник на "Газпром" в разрез на българския национален интерес и политиката на България и ЕС. Това е срам за президентската институция", остър бе в посока "Дондуков" 2 Василев.

На брифинг в Министерството на финансите той увери, че България има всички инструменти, за да получи парите си по линия на предвидената допълнителна такса за пренос на руски газ по "Балкански поток", която следва да внася "Газпром" - 20 лева на мегаватчас "синьо гориво".

"България има всички инструменти, с които разполагат НАП и "Митници". Което тръгва от налагане на обезпечителни мерки до изземване на авоари, ресурси и т.н.", отговори на въпрос на News.bg Василев.

Държавата няма право да задържа количествата природен газ, минаващи по тръбата, но "Газпром" са дали редица гаранции, в това число и банкови, върху които съответно страната ни може да сложи ръка, допълни той.

Николай Денков защити таксата върху вноса и транзита на руски газ

Николай Денков защити таксата върху вноса и транзита на руски газ

Като пример дава договора с "Боташ", в който също има такса

Финансовият министър даде подробности и по отношение на очакваните постъпления в бюджета, които следва да изплати "Лукойл" за тази година. По думите му следва да се гледат единствено корпоративния данък и солидарната вноска, която трябва да плаща рафинерията.

"154 милиона лева вече са внесени, заедно със солидарната вноска за тази година. Както знаете, законът бе приет със несъвършенства, което позволяваше солидарната вноска да не се внася авансово. Това беше отстранено миналия месец, като към момента трябва до 31 октомври да бъдат внесени невнесените солидарните вноски, а до 30 ноември да бъдат внесени вноските, които се полагат за ноември, като те трябва да бъдат 90% от дължимото за годината, иначе се дължат много високи наказателни лихви", обясни Василев.

Близо 400 милиона лева - това ще бъде общата сума, която следва да внесе в бюджета рафинерията на "Лукойл" до края на годината, ако изпълни поетите ангажименти, добави Асен Василев. Това включва и вече дадените над 134 милиона.

„Лукойл“: Платили сме 647 млн. лева за 2023 г., това е политически натиск

„Лукойл“: Платили сме 647 млн. лева за 2023 г., това е политически натиск

Министерството на финансите потвърди, че компанията плаща данъците си на време

На въпрос на News.bg Василев коментира и настоящите престрелки между партньорите в "некоалицията" и намеренията на ГЕРБ да сменят редица министри при настоящата ротация през месец март: "За да се смени който и да е министър, трябва "Продължаваме промяната/Демократична България" да поиска тази смяна", отсече той.