България има право да налага такса върху вноса и транзита на руски газ. Така премиерът Николай Денков коментира въведената от Народното събрание такса от 20 лева за мегаватчас или приблизително 100 кубически метра руски природен газ, който влиза и минава през страната. Решението е в сила от 13 октомври т.г.
Според Денков руският газ не би трябвало да се ползва с някакви специални преференции, особено на фона на наложените санкциите, но с дерогации за внос на руски газ.
По думите на Денков вече има интерконектори, така че има алтернативи. Като пример той дава договора с турската компания "Боташ", сключен от служебното правителство, в който има такса, свързана с вноса и обработката на течния природен газ. Според Денков всъщност въведената такса създава възможност за истинска конкуренция между течния природен газ от различни източници и газа, който идва от Русия", посочи акад. Денков.
Припомняме, че България не внася газ от Русия за собствени нужди, след едностранното спиране на доставките от страна на Руската федерация през април 2022 г., дори и без да е изпълнен дългосрочният договор, който беше до края на годината.
През страната ни обаче минава маршрута за силно намалелите потоци по тръбопроводите, по които Русия изпраща газ към Европа. Почти половината от руския тръбопроводен газ влиза в България от Турция чрез връзката "Турски поток" за по-нататъшни доставки към Унгария, Сърбия и други части на Южна Европа. Към момента обаче в прокуратурата на Република България има и две преписки по строителството на т.нар. Балкански поток - продължението на "Турски поток". Самата КЕВР дори глоби "Булгартрансгаз" ЕАД с 427 413 лв. във връзка с реализацията на проекта за развитие и разширение на газопреносната система.
Припомняме, че на решението за налагане на таксите с недоволство реагира вече сръбският президент Александър Вучич.
Продължението на "Турски поток", наричано в България и "Балкански поток", бе завършено официално през януари 2021 г. Проектът бе осъществен от "Булгартрансгаз" и осигурява руски природен газ към Сърбия и Унгария, през България. Още по време на замисъла на проекта беше ясно, че той замества провалилия се заради Третия енергиен пакет на ЕС, изискващ "Газпром" да допусне до тръбата и други транзитьори, "Южен поток". Тогава руският президент Владимир Путин обвини директно България за провала на "Южен поток".
При изграждането на т.нар. "Балкански поток" българските власти бяха критикувани освен за всичко друго и че дори не са осигурили възможности и разклонения българските потребители да се възползват от доставки, а страната ни само транзитира газ. За сметка на това проектът бе изграден скоростно, докато българо-гръцката газова връзка се бавеше.
Премиерът Ниолай Денков е в Албания, където участва в срещата на върха на държавните и правителствените ръководители в рамките на Берлинския процес. На срещата е обсъждана интеграцията между шестте страни на Западните Балкани по общия им път към ЕС. "Преговорите с ЕС са затруднени по различни причини, но това не пречи самите държави помежду си да се интегрират по отношение на търговия, движение на стоки, капитали и хора. Това ги подготвя за интеграцията им с Европейския съюз", отбеляза министър-председателят. На срещата в Тирана са били дискутирани начини за ускоряване на тези процеси както между държавите в Западните Балкани, така и във връзка с преговорите за присъединяването им към Европейския съюз.
nikolai-angelov-d1NDxuiF
на 17.10.2023 в 14:18:54 #2Вместо кръв, почнаха газ да пи^аят ватниците. Най-много да помогнем да фалира бизнеса на жужето… Утре- другиден когато ни приемат в Шенген към Сърбия само за плескавица може да ходим!
nikolai-angelov-d1NDxuiF
на 16.10.2023 в 20:24:00 #1Русоробите кръв пи*аят, ще ги мъмри кремълското жуже