Трябва да се научим да спестяваме и как да си харчим парите най-разумно, съветва финансовият анализатор Преслав Райков пред Би Ти Ви.
По думите му хубаво е, когато човек следпразнично види бюджета си, да осъзнае грешките, които прави, да не ги допуска за следващите празници или да започне да планува или да събира средства за лятната си почивка.
Райков посочи три фактора, поради които хората натоварват бюджета си по време на празниците. Те са по-ранните заплати за декември, както и коледните и новогодишните празници.
Хубаво е човек да си осигури финансови средства за месец-два, за да се чувства спокоен. В България допреди години първо харчихме и след това спестявахме. Хубаво е първо да спестим и след това да харчим, съветва финансовият анализатор.
"Трябва да заделяме малки суми, за да си осигурим малък буфер, когато се наложи отново да харчим за нуждите си, за празник или някой неочакван повод", подчерта Райков.
Той определи като нерационално неплащането на сметките с аргумент, че трябва да се направи разчет на бюджета, защото сметките не могат да бъдат пропуснати като например да бъдат заменени с телефон. Хората могат да отложат във времето да купят нещо, което не е толкова базово за тях, но сметките трябва да бъдат платени.
Относно бързите кредити, финансовият анализатор посочи, че ръстът на бързите кредити е доста голям в последните години, но ако се използват разумно, може да свършат работа. Ако не се използват разумно, се влиза в порочен кръг и връщане на сумата е в много голям размер, предупреди той.
ICO
на 05.01.2020 в 17:47:27 #2Над 80% от българите харчат всичките си доходи за храна и комунални сметки.Доходите от сивата икономика, които получават харчат за покриване на текущи извънредни разходи. Голяма роля в закърпването на семейния бюджет играят и парите изпращани от чужбина, които надхвърлят чуждите инвестиции в страната. Те също не се влагат или инвестират поради факта, че се използват за покриване на екзистенциални нужди, които са с безусловен приоритет. Проблем при инвестирането на пари в България е липсата на инструменти предлагащи надхвърляща инфлацията доходност. Депозитите в банките след приспадане на таксите за обслужване и тн. са по-ниски от инфлацията и по-същество редуцират вложенията. Инвестицията в имоти, която беше много популярна преди като инструмент, започна да губи своята атрактивност поради спад в цените на наемите предизвикан от постоянно намаляващия брой на работещите в страната. Инвестицията в имоти също така загуби своята атрактивност, поради ОТКАЗЪТ на държавата да защитава частната собственост от грабежи, които са добили епидемичен характер в някой райони на страната.
djeri
на 04.01.2020 в 11:09:11 #1Много “скромен “или по скоро нагъл съвет от строго корумпирани индивидиалисти! Как работи това от пусто в празно ли?А може би е загрижен за друго!Спасение по едвнично с евтини статий за жълти стотинки?Математилата е точна наука и ще изглеждаш ако не друго малко по-некорумпирано умен!Надявам се,че ще ти бъде по лесно да покажеш това като смяташ приходите на хората с малки до трицифрени регламентирани приходи! За другите с 4 и 5 цифрени приходи си имат счетоводители и пр.