Време е търгуващите с bitcoin да заровят томахавките. Изключително волатилната криптовалута, която покачи цената си със 150% тази година и привлече всички - от банкерите на Wall Street до китайските баби, се запътва към един от най-турбулентните си периоди досега, пише Bloomberg.
И виновник за това е задаващата се "гражданска война". В последните две години основните фракции, които играят ключови роли в развитието на дигиталната валута, водят важен спор относно кой от два подхода за бъдещето на bitcoin да изберат.
Решението трябва да бъде взето до 21 юли. И ако не успеят да постигнат споразумение, криптовалутата може да се разцепи на две - безпрецедентно събитие, което ще разтърси оценявания на 41 милиарда долара пазар.
Зад конфликта стои идеологически спор за идентичността на bitcoin - дали криптовалутата трябва да се превърне в мейнстрийм валута за корпорациите и да стане по-привлекателна за традиционния капитал, или да запази своята позиция на фар за либертарианците. Както и дали трябва да се държи като актив по примера на златото, или като система за разплащания.
Зрънцето на спора бе посадено преди години: за да се предпази от кибератаки, bitcoin бе измислен така, че да има ограничение в количеството информация, което може да бъде разпространявано в мрежата. Това поставя таван на броя транзакции, които могат да бъдат обработени.
И като резултат от растящата популярност, времената на обработка и "таксите" се увеличиха до рекордни нива тази година.
За да разрешат този проблем, се оформиха два лагера. От едната страна са "миньорите", които купуват скъпи компютърни системи, за да верифицират транзакциите и служат като гръбнак на технологията. Те искат просто лимитът да бъде увеличен.
От другата страна са разработчиците, които настояват част от трафика просто да бъде изведен от основната мрежа. Това обаче ще намали влиянието на "миньорите", много от които се намират в Китай и са инвестирали милиони в огромни "ферми".
Засега компромисният вариант общо взето представлява комбинация от двете с уговорката, че ще бъде приет с цел да се даде време на разработчиците да измислят по-добро решение.
Този вариант среща подкрепа главно заради страха от разцепване на криптовалутата и загуба на позиции от "новото дете в квартала" - ethereum.
Дали обаче той ще бъде приет, предстои да разберем.
И двете страни имат желание да постигнат консенсус, но липсата на централна власт прави компромиса труден. Така дори и професионални трейдъри, които следят внимателно спора, нямат представа как ще завърши той.
А единственият им съвет е: гответе се за волатилност и бъдете готови да действате бързо.
babaiaga
на 14.07.2017 в 12:20:38 #3"Помагаш за измислянето на ново лечение на алцхаймер? " Със сигурност тази изчислителна мощност се ползва за нещо. Но нещото не е нещо хубаво, вероятно е някаква военна работа. И нещото е прикрито с пари, и то с не малко пари. Просто който го е измислил по този начин е гений! То за това и се навъдиха хиляди "криптовалути". Всички претендират да са децентрализирани, но при всички технологията е горе долу еднаква: 1. Смятат се някакви "блокове" и има награда за "намерен блок", каквото и да значи това. Тази награда с времето се намалява - това кой къде и как го определя? 2. С времето нараства "трудността" - а уж се смята едно и също нещо - валидират се трансакции, като се правят някакви изчисления върху тях. Какво се е променило между първата и последната трансакция, та "трудността" расте? И не, първите трансакции няма как да оказват влияние върху последните - защото те (първите) са вече сметнати. Има много въпросителни.... Но ще дойде ден, когато шефа на проекта ще постигне това, което цели и ще каже "хайде стига". И проекта "биткойн" /тук може да се сложи и друга криптоавлута/ ще приключи
АОК
на 14.07.2017 в 11:56:57 #2Не мога да НЕ се съглася... с бабето. Общия валутен оборот, ако разбирам правилно, е САМО 41 милиарда , което нищо не е. Може би и по-добре така. Освен това това по мойте консвервативни виждания криптовалутите са само метод на разплащане. Тежко ни ако станат повече от това. Те НЯМАТ добавена стойност. И НЕ трябва да имат. Харчиш $10к за ток и желязо... за да преизчислиш транзакция. И с това какво точно полезно извършваш? Помагаш за измислянето на ново лечение на алцхаймер? Нахранваш някой със сготвени от тебе продукти? Ерго криптовалутите нито са услуга, нито продукт! Те са ракът на капитализма. Правиш нищо полезно за никому.
babaiaga
на 14.07.2017 в 10:24:56 #1Ама чакайте малко... нали биткойн е децентрализирана и анонимна "валута" и зад нея не стои никой... как така сега изведнъж се намериха "ocнoвнитe фpaĸции, ĸoитo игpaят ĸлючoви poли в paзвитиeтo нa дигитaлнaтa вaлyта"? Не, че нещо - да пада цената, ще стане супер. То се очаква.