Швеция отправи официално искане към Китай за сътрудничество във връзка с разследването на повредените подводни кабели в Балтийско море, съобщи шведският премиер Улф Кристершон, цитиран от "Ройтерс".
Двата засегнати кабела - единият свързва Финландия и Германия, а другият - Швеция и Литва, бяха повредени между 17 и 18 ноември. Това накара германския министър на отбраната Борис Писториус да предположи, че става въпрос за саботаж.
Разследването се е фокусирало върху китайския товарен кораб "И Пън 3" (Yi Peng 3), който е напуснал руското пристанище Уст-Луга на 15 ноември. Анализ на данни от MarineTraffic, извършен от "Ройтерс", показва, че координатите на кораба съответстват на времето и мястото на инцидентите.
На 26 ноември Кристершон поиска корабът, който в момента е в международни води в рамките на датската икономическа зона, да се върне в Швеция за подпомагане на разследването. В четвъртък премиерът потвърди, че е отправено официално искане към Пекин въз основа на доказателствата, събрани по време на разследването.
"Това изразява нашата решимост да извършим претърсване на кораба, за да установим какво се е случило," заяви Кристерсон.
Западни разузнавателни служби от няколко държави смятат, че китайският кораб е причинил повредите на кабелите. Въпреки това има различни мнения дали става въпрос за инцидент или умишлено действие.
Китайското външно министерство заяви в сряда, че каналите за комуникация със Швеция и други засегнати страни са "отворени", когато бе попитано за шведското искане.