Европейска банка за възстановяване и развитие преразгледа леко надолу очакванията си за растежа в регионите, в които инвестира, съобщава БГНЕС.

ЕБВР очаква икономическият растеж в България да е 2.9% за 2025 г., което е 0.1% по-малко от първоначалните прогнози на банката през май.

Банката, която работи в Централна, Източна и Югоизточна Европа, Централна Азия и региона на Южното и Източното Средиземноморие, посочва различни траектории на представяне на икономиките. През 2025 г. тя очаква растеж от 3,5%, което е с 0,1% под предишната прогноза.

Посочват се няколко причини за низходящите корекции. Икономическата активност е по-бавна от очакваното в Централна Азия, където минните дейности в Казахстан и Узбекистан са в застой. Югоизточните държави от Европейския съюз пък бяха засегнати от странични ефекти от по-слабите перспективи в развита Европа.

На свой ред икономиките в региона на Южното и Източното Средиземноморие усещат последиците от тежката суша и продължаващия конфликт в Газа и Ливан.

Икономистите от БАН прогнозират 2% икономически растеж през 2024 г.

Икономистите от БАН прогнозират 2% икономически растеж през 2024 г.

Инфлацията ще продължи да спада, но ще е по-висока от обичайната през предходното десетилетие

Прогнозата за растежа на Украйна остава непроменена на ниво от 3% за тази година, но е ревизирана надолу с 1,3% до 4,7% за 2025 г. Това се дължи на щетите, нанесени на електроенергийната инфраструктура от руските атаки, които оказват влияние върху производството.

В положителен план новата регионална прогноза на ЕБВР подчертава намаляването на инфлацията в регионите. Тя е спаднала от най-високата си стойност от 17,5% през октомври 2022 г. до 5,8% към юли тази година. Въпреки това инфлацията остава с 1,6% по-висока от средната си стойност преди пандемията. Този модел като цяло е сходен с наблюдавания в развитите икономики.

Докладът подчертава начините, по които страните от ЕБВР се приспособяват към новите геополитически и геоикономически реалности.

Нашите икономики постоянно се приспособяват към променящата се глобална динамика, отбеляза Беата Яворчик, главен икономист на ЕБВР.

Тя заяви, че въпреки направената лека низходяща ревизия на прогнозата си за растежа, намаляването на инфлацията и възстановяването на реалните заплати дават окуражаващи признаци.

Ще е необходима постоянна бдителност, тъй като икономиките ще се адаптират към предизвикателствата, свързани с подновения инфлационен натиск, енергийната сигурност, търговията и условията за финансиране по пътя на корекциите си, изтъкна Яворчик.

Глобалният икономически растеж се стабилизира за първи път от три години

Глобалният икономически растеж се стабилизира за първи път от три години

Но на ниски нива според последните исторически стандарти