Инфлацията и ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) в България през следващата година ще са по-ниски от очакваното.

Твърденията обаче, че ефектът от световната финансова криза ще достигне размерите на случилото се по време на Голямата депресия в САЩ през 1929 година са безотговорни и пресата и икономистите трябва да спрат да плашат хората с тях.

Това каза пред Дарик радио професорът по приложна икономика в американския университет Джон Хопкинс - Стивън Ханке, известен и като бащата на валутния борд в България.

Той подкрепи тезата, че именно валутният борд в страната ни ще предпази лева от сриване, за разлика от случилото се в много други държави, където се наблюдават валутни кризи.

Възможно е да съществува минимална възможност този сценарий за Голямата депресия да се развие. Но това е силно невероятно и смятам, че Щиглиц се проявява като много безотговорен човек, както и много други, които подкрепят подобна теза.

Тези хора не се изучавали Великата депресия, не знаят нейната история, тя наистина беше катастрофално събитие, коментира Ханке.

"През 1929 година нивото на безработицата в САЩ беше едва 3.1%. До 1933 достигна 24.7 на сто. Ако просто разгледате възможностите, ще стигнете до извода, че това твърдение е просто безотговорно, защото числата, които всички разпространяват, най-лошите сценарии, свързани с настоящата криза, са със съвсем различна посока и размери в сравнение с тези от Голямата депресия", каза още Ханке.