Ден след брифинга на пенсионните дружества за промените в Кодекса за социално осигуряване (КСО) финансовият министър Горанов също отговори с пресконференция, на която отстъпи от идеите си за изплащане парите от втория стълб.
Владислав Горанов подава ръка за диалог. Оставя решението на НСТС (тристранката) и очаква от там да дойде най-доброто решение. Тази част от закона пада до намирането на предложението.
Отворени сме за дебат с бранша, подчерта финансист номер едно. Не се коментира темата за национализация, обясни Владислав Горанов по спорната тема за изплащането на пенсиите от втория стълб. Той видя скрита цел в мотивите на противниците на промените. Министърът изтъкна, че дебатите с пенсионните дружества продължават и нямало да си говорят през медиите.
В дебата за т.нар. национализация на парите от втория стълб Горанов видя опити да се сплашат хората. Големият проблем, който не се изрича на глас и не съм сигурен доколко се осъзнава, е, че всъщност, колкото и да не ни се иска първият и вторият стълб се конкурират, обясни още министърът.
Пенсиите от втория стълб не се явяват надграждащи на пенсиите от първия стълб, а в 28% те се заместват, допълни Горанов. Още от 1999 година, по думите му, е предвидено размерът на пенсиите от ДОО на лицата, родени след 31.12.1959 година, да бъдат намалени със съотношението между вноската за втори стълб и общата осигурителна вноска за фонд „Пенсии” за лицата, родени пред 1959 година.
От втория стълб се очаква да бъде така управляван и да генерира такава доходност през периода на натрупване, че да гарантирана на лицата, родени след 60-та година, пенсия не по-ниска от тази, която биха получили, ако се осигуряват само в първия стълб, обясни още финансовият министър. Още през 1999 година е мислено само за пожизнена пенсия на този модел.
Според него вариантите да можем да си теглим парите за пенсия са добри, но криели и известни рискове. Като това човек да не се изкуши да си изтегли парите от втория стълб „да направи бала на внучето си, да си ремонтира апартамента и след това да остане с много по-ниска пожизнена пенсия от държавното обществено осигуряване”.
От тук насетне МФ щяло само с експертиза да участва в дебата за плащането на втората пенсия. Владислав Горанов е убеден, че ще се стигне до гаранции за по-доброто управление на тези средства. Не отстъпвам и не настъпвам, поясни министърът.
Имало неразбиране от страна на осигурените лица за това как функционира системата, според министъра на финансите.
Стана ясно, че решението му е и заради ирационалната реакция на бизнеса. Браншът си мислел, че МФ и КФН трябвало да му се отчитат за инициативите.
Няма как да умре темата, защото рано или късно ще трябва да се плащат пенсии, така той отговори на въпрос дали има опасност темата да стихне.
Иначе финансовото ведоство предвижда въвеждане на изисквания към дейността на пенсионно-осигурителните дружества.
Тези, които ще изплащат пожизнени и срочни пенсии ще трябва да имат капитал от 7,4 млн. лв. Запазва се и досегашното изискване за капитал в размер на 5 милиона лева за дружества, които ще управляват средства от осигурителните вноски и ще изплащат срочни пенсии с променлив характер.
Самият Горанов подчерта, че като слушал коментарите по темата останал с впечатлението, че явно предложенията не са четени от изказващите се. Целта на промените в КСО били, по думите му, по-добро управление от страната на дружествата.
Завишават се изискванията към членовете на управителните и контролните органи на пенсионните дружества. Развиват се задълженията за управителните и контролните органи. Доразвива се режимът за придобиване на квалифицирано акционерно участие в капитала на дружество.
Дава се нова възможност за инвестиране - в дългови ценни книжа, издадени от международни финансови институции до 10 % от активите на фонда.
Дава се и нова възможност за инвестиране в акции и облигации, предлагани при условията на първично публично предлагане до 1% от активите на фонда за акции и същият процент за облигации.
Увеличава се лимитът за инвестиране в акции, търгувани на регулиран пазар от 20 на 25% от активите на фонда. Отпада опцията за инвестициите в недвижими имоти поради липса на прозрачност и опасност от сключване на сделки при непазарни условия и субективизъм при оценка и проблеми, свързани с управлението на имотите, но се увеличава от 5 на 10% лимитът за инвестиране в акции на АДСИЦ.
el viejo
на 01.06.2016 в 12:08:34 #1Горанов е отстъпил пред съмнителните интереси на собствениците на Частни Пенсионни Фондове(ЧПФ). Рекомендацията на МВФ е: ЧПФ създадени наскоро, като тези в Източно Европейските страни е да се закрият и партидите им да бъдат прехвърлени в Държавният осигурител(у нас НОИ), защото това е много по-изгодно за осигуряващите се. Мотивите за това са, че в Държавните осигурителни фондове се прие в цял свят, те да се подпомагат с бюджетни средства, поради увеличаване на хората в Пенсионна възраст и недостиг на средствата събирани чрез ДОО. Явно, че голяма част от парите в нашите ЧПФ са потънали някъде и не може да се прехвърлят сега веднага в НОИ. Ако, се разпореди това, ще лъсне нещо подобно на КТБ, само, че в по-голям мащаб, като сума. Провежда се мащабна медийна кампания, хората да запазят вноските си в ЧПФ. Това е подвеждаща, манипулационна кампания, целяща потулване за някакво време скандала за парите налични в ЧПФ, за да лъсне в пълният си блясък няколко години след като ЧПФ започна да изплащат т.н. втора пенсия и се окаже, че те са във фалит, нямат пари за това! Опраскали са огромната част още сега и живеят по системата - Отлагай и живей! Вярно, че това с това отлагане на прехвърляне осигурителните вноски в НОИ у нас скандала ще се разрази чак 2024- 2025 г. но ще бъде жесток! Може и по-рано да се развихри, при положение, че ляво центриска коалиция получи влстта, тогава ГЕрБ и останалите десни веднага ще разгорят този скандал, за да се отърват от отговорност и прехвърлят всякаква възможна вина на левите! До сега, няколко пъти тази им тактика води до страхотни резултати,благодарение на необразованият ни народ, който се литка по медийни любимци - манипулатори и не може да види същността на проблемите.