"Това с пенсионния модел не го разбирам. Чух от министъра на финансите, че го пишело в коалиционното споразумение. Проблемът на пенсиите е, че човек работи 40 години, осигурява се и би трябвало тези очаквания, които има през тези 40 години, след това да се случат".

Така коментира бившият вицепремиер и социален министър Ивайло Калфин в студиото на "Денят ON AIR" на Bulgaria ON AIR.

Той припомни, че сегашният пенсионен модел е от 2000 година и е категоричен, че за 6 месеца няма как да се направи изцяло нов модел.

"Най-вероятно има много дефекти, няколко пъти е поправян, включително и аз имам участие през 2014 година, но не съм си помислял и за минута този да се занули и да се направи изцяло нов, защото това означава да се взриви цялата пенсионна система. Ако трябва да се прави мащабна промяна - трябва да се убедят хората, трябва да се убедят социалните партньори, синдикати", допълни Калфин.

Асен Василев поиска от НС нов модел за пенсиите и нов състав на КЕВР

Асен Василев поиска от НС нов модел за пенсиите и нов състав на КЕВР

ГЕРБ и ДПС подкрепят добавките за пенсиите

Калфин коментира и добавките към пенсиите.

"Добавките трябва да са насочени към хора, които са с по-ниски пенсии. Не е нормално да даваш 50-60 лв. на този, който взима 300 и на този, който взима 1 300 лв. Пенсионното осигуряване е откъс от доход сега, за да може да го взимаш после, когато не работиш. Пенсионните осигуровки не са данък към държавата, а те са спестяване, което ти имаш право да ползваш, зависи колко си спестявал, колко дълго си го правил", коментира бившият вицепремиер.

Попитан дали може със заповед мобилните оператори да спрат да вдигат цените на услугите си, той отговори: "Според г-жа Нинова може. Трябва да има заповед да спре растежа на цените на хляба, мляко, продуктите от първа необходимост. Не си представям как Министерството на икономиката със заповед определя цени на нерегулиран пазар."

Калфин подчерта, че инфлацията не зависи от правителството.

"Това, което може да направи правителството, е в условия на инфлация да търси възможност да се осигури минимално качество на живот. А намаляването на ДДС е популизъм. Ако едно възрастно семейство реши да прекара Нова Година в хотел, ще плати по-ниско ДДС, ако отиде в кварталния магазин да си купи храна. И туристическите услуги растат, въпреки намаленото ДДС. И сигурно хотелиерите имат основание за това, защото разходите им са по-високи", добави той.

Преизчисляване на пенсиите с Бюджет 2022 няма да има

Преизчисляване на пенсиите с Бюджет 2022 няма да има

Хасан Адемов иска да се прави разлика между преизчисляване, актуализация и осъвременяване

Той се надява, че правителството ще започне да разрешава по-дългосрочни проблеми.

Припомняме, че по-рано днес министърът на финансите Асен Василев обяви в парламента, че се отпускат допълнително 750 млн. лв. към пенсиите заедно с добавката от 60 лв. от 1 януари 22 г. се прехвърлят по бюджета на ДО. По бюджета на Министерство на енергетиката се прехвърлят 450 млн. лв. за компенсация за високите цени на ел. енергия за крайни и небитови потребители.

Василев каза, че са подсигурени средства за минаване линията на бедност, при минимална пенсия при 370 лв. това дава възможност да се мине под линията на бедност и е съобразено с решението на НС. Министърът съобщи, че на база на коалиционното споразумение ковид добавката е до юни, до тогава трябва да има ново законодателство, което да е заложило нов модел за пенсиите, също е предвидено в края на юни да има актуализация на бюджета, плюс редица политики, които съответните министерства да могат да изработят. Асен Василев поиска от НС да се поеме този ангажимент.