Разликата между средните работни възнаграждения в различните сфери у нас достига до 5.5 пъти. Най-добре платените и най-лошо платените икономически дейности у нас силно се различават откъм заплащане.
Това показват данни на КНСБ от представянето на Годишния доклад на Конфедерацията по колективно договаряне на заплатите за 2017 година.
Според статистиката на КНСБ най-ниско платените работници у нас през 2017 година са тези, които работят в сферата на ресторантьорството - със средна заплата от 580 лв., докато специалистите в информационните технологии получават средна заплата от 3 150 лева.
Данните сочат и че в сравнение с други европейски държави средната работна заплата у нас номинално изостава между 5 и 10 пъти.
През 2017 г. средната работна заплата в страната се увеличи с 12% и достигна до 1 060 лева. Спрямо 2016 г. увеличението на средната работна заплата е със 115 лева.
БВП на България за миналата година доближи 100 млрд. лева, крайното потребление нарасна до 4.5%, а брутното капиталово образуване - до 3.8%. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров по време на конференцията по представянето на доклада.
Според Димитров документът прави обобщение на увеличението на възнагражденията в страната по сектори, региони и професии през 2017 година и чертае посоките, в които те ще повишават през 2018 година. "През последните 5 години данните показват, че компенсацията на наемния труд се промени с повече от 6% и достигна до 43.3% за ръста на БВП за миналата година. Това е общата компенсация на наемния труд за заплати и осигуровки за тези 5 години", констатира той.
Шефът на Конфедерацията заяви и че 6 милиарда и 100 милиона лева от допълнителната добавена стойност за тези пет години са отишли повече към по-богатите, а най-малко към бедните. "В различните организации масовото увеличение е от 3 до 5%", изтъкна Димитров и допълни, че от 2 милиона и 300 хиляди наемни работници около 700-800 хиляди са покрити с наемни трудови договори.
Димитров заяви и че проблемните сектори, в които няма сключени колективни трудови договори, са в областта на леката промишленост и хранителната промишленост. "Над 150 колективни договора са сключени в общините във Варна и Бургас, които са надградили в заплащането на своите служители", отчете още шефът на КНСБ.
Цепеница
на 30.04.2018 в 18:24:07 #3" парите в България отиват при богатите , а не при бедните "- каква мисъл , каква дълбочина , какъв титан на синдикализма !!!!!! и този недоправяк е лидер на червените синдикати......... . пази Господи !!!!!
berdzh-vartanyan
на 30.04.2018 в 16:43:50 #2Доживяхме деня в които просъюзния лидер откри топлата вода,за.каже: Парите отиват при богатите,а не при бедните. Браво г-н Димитров- синдикалист.Велико откритие направихте за света и България. Но да не се учудваме.Вашата работа е да приказвате,а които има желание да Ви чуе.Каквито и сравнения да правите с други държави.от запада,България бе с друг комунизъм и съвсем друг развит.социализъм. Не считате ли че си правите не само на сидикатите и на всички по заможни хора с честен труд,да се чустват.от Вашите простовати на глас казани мисли и ьаключения. Прави впечатление,че по много въпроси давате мнения,които не кореспондират на реалноста. Дали бихте се справили.за срок от 3 месеца да инвестирате сума от 10000лв.и даполучите на четвъртия.месец сума поне с 500 лв.в повече. Съмнитълно! Когато.си тръгнал от ниско стъпало и всеки разбира от всичко,нормално е да има и богати и други.Целта е да се образоваме.както в България,така и в чужбина. Посочете няколко имена на младежи завършили в чужбина,като са се върнали не са успели,т.е не.са бедняци.Колкото повече успели,толкова по добре.
Comon Sense
на 30.04.2018 в 14:32:51 #1Е те това е откритие и новина, досега никой не беше го забелязал.