Колко пъти да кажа, че не съм склонен да говорим за по-малко от 16 млрд. лева. С този си въпрос към журналистите в Министерски съвет министърът на финансите Владислав Горанов „попари" надеждите на подкрепящите кабинета Патриотичен фронт и АБВ.
Припомняме, че в края на миналата седмица финансист номер 1 се чувстваше оптимист за искания дълг след разговор с „патриотите", а те от своя страна намекнаха за евентуална подкрепа на дълга в пленарна зала при гласуването на искания нов заем.
Министър Горанов отбеляза за пореден път, че ако няма такъв дефицит занапред, няма пречка дори и в рамките на договорен заем до 8 млрд. евро, да бъдат изтеглени по-малко пари.
След разкритието си пред синдикатите и работодателите на днешното заседание на НСТС, че разполагаемите средства във фискалния резерв на страната ни са едва 500 млн. лева Горанов изтъкна, че когато се представи реалната информация за състоянието на фискалния резерв, положението изглежда катастрофално.
„Не е такова, но трябва да си свършим работата", се зарече финансовият министър и подчерта, че просто се е опитал да представи истината такава, каквато е.
„Не знаете, че има Сребърен фонд или не знаете, че има ядрени фондове", отговори на учудването на журналистите Горанов и напомни, че във фискалния резерв към края на 2014-та година е имало 9 млрд. лв., от които 1,3 млрд. лева не са налични, защото са вземания от ЕС, останалите пари са разпредели в Сребърния фонд, ядрените фондове.
По актуалната тема за великденските надбавки за българските пенсионери финансист номер 1 бе значително по-пестелив от премиера Бойко Борисов. Горанов обясни, че в момента се работи по този въпрос, като надбавките най-вероятно ще се изчисляват спрямо размера на индивидуалните пенсии.
Пантю
на 23.02.2015 в 20:47:00 #2Как няма един достоен, професионален разследващ журналист, да закове този лъжец! Всичко това, което говори този аватар на гем.Бойко Борисов са безсрамни лъжи! Как така ще трябва да си изплатим целият външен дълг за тези три години! Или лихвите са му преференциални в полза на душманите ни, в размер на 20% и повече %, при световна практика 4% максимум!
posredstven
на 23.02.2015 в 16:48:12 #1И как и кой ще ги връща като няма работеща икономика ?! Абе важното е вие да оцелеете нали Деа продажната ви пасмина ..