Прогнозите, че сътресенията в световната финансова и икономическа система ще заобиколят страните от Персийския залив, натрупали сериозни капиталови запаси благодарение на неотдавнашните рекордно високи цени на петрола, може да се окажат погрешни.

В края на миналата седмица най-голямата борса в региона - тази в Саудитска Арабия, е отчела спад от 8,7%. Фондовите пазари в Дубай, Катар и Кувейт също бележат понижение съответно с 4,7%, 9% и 3,5%, съобщава CNNMoney, цитиран от econ.bg.

Основна причина за падането на индексите е решението на Централната банка на Кувейт да спре търговията с активи на втората по големина местна банка Gulf Bank заради големите загуби, които институцията понася в последно време от търговията с дериватни инструменти (фючърси, опции, суапове).

Според местните пазарни анализатори страховете от финансовата криза, дори и необосновани за кредитните институции в региона, много бързо могат да прераснат в "истерия". Това, съчетано със забавянето на икономическия ръст в развитите страни, може да доведе до изтегляне на чуждестранните инвестиции от региона.

Освен това вече очертаващата се ясна тенденция, че "черното злато" няма да успее да повиши осезаемо цената си въпреки действията на ОПЕК, ще ограничи до известна степен икономическата активност в страните от Персийския залив, които въпреки усилията си да диверсифицират стопанството си през последните години, все още зависят почти изцяло от пазара на петрола.

Признаци за забавяне на икономическия ръст вече се наблюдават и в сектора на луксозното строителство, изживяващ истински бум през последните години в страни като ОАЕ.

Показателни, че кризата вече се усеща в къпещия се в петрол регион, са и действията на централни власти в някои страни. В началото на октомври ОАЕ съкрати синхронно с редица западни банки основната си лихва с 0,5%, а в края на миналата седмица властите в Саудитска Арабия обявиха, че гарантират депозити в размер на около 3 млрд. долара.