Бюджет 2025 е изпълним, но все още има възможност за промени в него. Това заяви служебният финансов министър Людмила Петкова след заседанието на Министерски съвет на брифинг в отговор на критиките, които валят по проектобюджета на служебното правителство. Последната такава критика дойде от страна на Централната банка в остра позиция, която предупреждава за рискове, а и за противоречия със закона за БНБ и Договора за ЕС.

Петкова знае за острата реакция на БНБ и увери, че в случай на необходимост ще бъде предоставено финансиране за увеличаване капитала на банката. Людмила Петкова уточни, че в законопроекта за бюджета ще бъде включен текст, че мярката за капитала на БНБ ще влезе в сила след съгласуване с Европейската комисия и Европейската централна банка.

Людмила Петкова обяви и че на днешното заседание на МС е приет Бюджет 2025 и представи параметрите му. Това, което се обсъжда е да бъдат приети мерки с най-малък негативен ефект за бизнеса и за гражданите с цел приемане на България в Еврозоната.

БНБ до Людмила Петкова: Този бюджет е риск за фискалната устойчивост

БНБ до Людмила Петкова: Този бюджет е риск за фискалната устойчивост

А и е в противоречие със Закона за БНБ и с Договора за ЕС

Финансовият министър представи параметрите на бюджета, заедно с коментар. 

Приходите в бюджета са изключително завишени и са на стойност 92 млрд. лв. Ръстът е със около 20 млрд.лв. повече. Тези средства са планирани за 2025 г.

С най-голям бюджетен ефект са двете амнистии, по думите на Петкова. И двете мерки са нотифицирани пред Европейската комисия. Следващата мярка е за увеличаване на акцизната ставка на тютюна, тютюневите изделия, алкохола и бирата. Увеличаване на акциза алкохол е 13 стотинки на литър. При 20 процента ДДС е 15.6 стотинки. Людмила Петкова отрече това увеличение да доведе до двоен скок на цената на алкохола. По отношение на бирата акцизът ще е 2 стотинки на литър.

Людмила Петкова увери, че няма да се загубят работните места и няма да се повиши цената на алкохола.

По отношение на тютюна и акциза върху цигарите, Петкова заяви, че ако се увеличи рязко акциза би бил налице риск за контрабанда на тютюна. За 2025 акцизът за увеличение на цената на цигарите ще е с 30 стотинки.

Людмила Петкова взе отношение и по друга мярка - свръхоблагането на печалбите на банките. Така данъците, които банките ще внесат за 2025 г., ще бъдат два пъти по-високи. В резултат на проведените разговори и анализи МФ преценило, че данъците, които ще бъдат внесени от банките и то от още един допълнителен данък, ще се отрази върху целия банков сектор. Затова тази мярка за свръхоблагането на печалбите на банките е отпаднала.

Икономисти за бюджета "Петкова" - шега, скандал и държавна BETL

Икономисти за бюджета "Петкова" - шега, скандал и държавна BETL

Петър Ганев: Всеки българин от свои 2000 лв. - 100 лв. ще дава за МВР

Във връзка с данъка върху добива на подземни богатства, касаещ миньорите, които и протестираха днес, Петкова заяви, че това е добър подход, но продължават разговорите с бизнеса и минната индустрия, за да може да не пострада индустрията. Разговорите продължават и ще се предложи най-подходящия вариант за бюджета и за бизнеса. Людмила Петкова заяви, че опрощаването на лихвата ще е плюс за бизнеса относно данъка върху добива на подземните богатства, но финансовият министър има съмнение дали ще могат да си покрият главницата.

Петкова внесе яснота и по отношение на ДДС ставката. Мярката от 9 процента ДДС за ресторантите и хотелите ще бъде отменена. Брашното и хлябът също няма да са с нулева ДДС ставка. Колебанието на министъра на финансите е дали ДДС ставката за брашно и хляб да е 20 процента или по-малко.

Разходите в бюджета са включени всички разходи, които са гласувани от Народното събрание. Ще се увеличи размерът на МРЗ на 1077 лв., максималният осигурителен доход се увеличава с 4130 лв., пенсиите също се осъвременяват по Швейцарското правило и увеличението им ще е между 8-9 процента. Увеличаване на заплатите се предвижда в МВР и Министерството на отбраната.

Петкова заяви още, че България не е получила второто плащане по ПВУ.

Екатерина Захариева: Загубихме безвъзвратно парите по ПВУ

Екатерина Захариева: Загубихме безвъзвратно парите по ПВУ

Важно е да има кабинет и да се приемат нужните закони, за да не губим още средства

Инвестиционната програма в Бюджет 2025 се нуждае от корекции и е разделена н три направления. Предвиден е ръст на капиталовите разходи. Същото е и по отношение на общините, ръстът за тях е 650 млн. лв. Част от проектите, дори и да са приключени, ще бъдат финансирани по европейските програми.

Служебният здравен министър Галя Кондева представи параметрите на проектобюджета на НЗОК, като уточни, че се запазва здравноосигурителната вноска от 8 процента. Увеличението е пропорционално по всички пера в бюджета за здраве. Предвидено е също така резерв за непредвидени неотложни разходи.

Социалният министър Ивайло Иванов представи параметрите на проектозакона на ДОО в размер на над 27 млрд. лв. Освен това се повишават и приходите е бюджета на ДОО с над 3 млрд. лв.

Главчев не приема критики - депутатите да приемат Бюджет 2025 с до 3% дефицит

Главчев не приема критики - депутатите да приемат Бюджет 2025 с до 3% дефицит

Най-доброто развитие е редовно правителство със стабилно мнозинство, коментира той

Министър Петкова припомни, че Министерството на финансите е подготвило анализ за тенденциите за нарастване на приходите и разходите още през септември месец и тогава е установено, че разходите значително изпреварват приходите. Установена е разлика от 18 млрд.лв. при дефицит от 3% от брутния вътрешен продукт. Прогнозният за 2025 г. БВП е 215 млрд. лв., тоест около 6,4 млрд. дефицит", посочи Петкова.

"Беше поставен въпросът тези 11-12 млрд. как да бъдат стопени, за да се достигне максималният размер на дефицита, заложен в Закона за публичните финанси. Министерството на финансите разработи пакет от приходни и разходни мерки, които бяха обсъдени", припомни още тя.

Министър Петкова добави, че България е на прага на приемането в еврозоната и трябва да се придържа към определени критерии.

Проектобюджетът: Надценен БВП и спорни приходи

Проектобюджетът: Надценен БВП и спорни приходи

Заради надценения ръст на БВП съществува реален риск дефицитът да е над 3 % от БВП и това се признава от сегашното служебно правителство