Насърчителна банка подписа споразумение за кредитна линия от 10 млн. евро с Японската банка за международно сътрудничество (JBIC), съобщиха от банковата институция.
60% от средствата ще бъдат отпуснати от „JBIC", а останалите 40 на сто ще бъдат финансиране от „Mizuho Corporate Bank", Ltd.
Целта на кредитната линия е финансиране на вноса на японско инвестиционно оборудване и част от местните разходи на малките и средните предприятия, посочват от пресслужбата на банката. Споразумението за заем не изисква държавна гаранция.
Срокът на заемите ще бъде 8,5 години, с гратисен период до 2,5 години и намалени изисквания за обезпечение по инвестиционните кредити със срок над 3 години.
Проектът между Насърчителна банка и двете японски финансови институции е първият за финансиране на частния сектор в България. До момента JBIC е участвала у нас единствено в големи инфраструктурни проекти, за които е предоставила кредити в размер на около 100 млн. долара.
Насърчителна банка е мажоритарна държавна собственост. Тя беше създадена през 1999 г. като институция за подпомагане и стимулиране създаването на малки и средни предприятия. Общите й активи към края на 2005 г. са 94,172 млн. лв. Финансовата институция се нарежда на едно от челните места по възвращаемост на активите в банковата ни система.
OtzaTodora
на 21.07.2006 в 22:37:12 #1Насърчителна банка е хранилката на бившите ченгесари от ДС и на техния топагент и подставено лице Димитър Тадаръков. На него ченгетата му подариха „Булгтарлизинг”, а оттам и задграничните участия и сметки, както задълженията за внесената по второ направление техническа екипировка на повечето български заводи. След преговори за замяна на дълг срещу собственост и процеси за несъстоятелност, неговата групировка придоби и много от предпирятията-длъжници. На тая банка всяка година несъбираемите задължения се изписват и се покриват от увеличаване на държавното участи, т.е. осем години след като се окрадоха българските банки, една единствена продължава да източва държавна пара за ченгетата. Готов съм да се извиня, ако не съм прав, ама ше трябва да ми отговорите 1. кой ще получи „японското инвестиционно оборудване” след като бъде закупено за 10 милиона евро? Нали предприятията вече са частни, защо държава ще насърчава някои от тях и защо не се казва кои точно? 2. защо вноса на това оборудване не се гарантира с активите на предприятието което ще работи с него, а се гарантира от държавата чрез Насърчителна банка, т.е. кой се насърчава и защо? 3. Да ми предоставите данни за кредитната възвращаемост на Насърчителна банка сравнена с тази на частните банки, например Централна кооперативна банка, Ейдж Ви Би Биохим, Булбанк или например Корпоративна търговска банка? Тая информация е за да се създава пиарска кампания за Тадаръков сигурно ще го издигат за некакъв