Намаляването на ДДС от 15% на 12% от 1 януари прави Македония интересна дестинация за инвестиране на международни компании.

Страните от региона проявяват все по-голям интерес за инвестиране в държавата, коментира македонският вестник „Дневник".
Все пак ниските данъци са примамливи за инвеститорите, но не единствен фактор за евентуално вложение на средства.
Словенците също са привлечени от ниските данъци.

По-ниският ДДС е допълнителен фактор, който прави македонският пазар интересен за бизнес, коментират словенските медии и припомнят, че миналата година словенската компания „Триглав" през ноември подписа договор за стратегическо сътрудничество с македонската фирма „Вардар осигуряване".

Анализаторите в Хърватия пък смятат, че Македония, както и страните от източна и централна Европа могат да очакват повече външни инвестиции и заради ниските ставки на корпоративния данък.

Много западни фирми обмислят да преместят производството си в страни, в които има по-ниски данъци.
Това се потвърждава и от проучване, проведено във Великобритания, според което 20% от компаниите смятат да прехвърлят дейността си в страните от централна и източна Европа.
Анкетирани са около 600 британски компании.

Според най-новото изследване на консултантската компания KPMG намаляването на данъците диктува конкуренцията. В анализът на компанията обаче се твърди, че това постига краткотрайни ефекти, върху чиято основа не може да се гради дългосрочна стратегия.

Промените в данъчните ставки са неизбежни, коментират от KPMG. През миналите 14 години в 86 страни, включени в изследване, средният данък върху печалбата е намалял от 38% на 27.1%.

Практиката показва, че страните, в които има намалени данъци, е постигнат по-висок ръст и привличат повече чуждестранни инвестиции.
През изминалите 14 години най-голямо намаление на данъците отбеляза Германия, която намали корпоративния данък от 79.9% на 38.8%.