Липсата на средства за съфинансиране, тежките процедури и кратките срокове са сред основните проблеми пред кандидатстване за пари от европейските фондове.

Това сочи проучване, поръчано от Министерството на държавната администрация и административната реформа, цитирано на семинар във Велинград, предаде БНР.

За да улесни потенциалните бенефициенти по оперативната програма "Административен капацитет", ведомството, ръководено от Николай Василев е опростило процедурите.

До 2013 г. България ще получи 181 млн. евро от Брюксел по оперативна програма "Административен капацитет".

Парите ще усвояват министерства, областни и общински администрации, органите на съдебната власт и на правителствени организации.

За да улесни кандидатстващите Министерството на държавната администрация и административната реформа не изисква съфинансиране по проектите, а формулярът за кандидатстване се попълва на български.

Според проучване, цитирано от зам.-министър Мария Дивизиева, представителите на съдебната власт все още не се разпознават като бенефициенти на програмата. Те обаче трябва да са наясно с правилата за усвояване на европарите, за да могат да се произнесат при евентуално обжалване на нередности на процедурите.

За да се усвоят по-голям процент от средствата по програмата, сроковете за изпълнение на проектите са съхранени - края на 2008 г. за проекти на администрацията и средата на 2009 г. за неправителствени организации.

От министерството припомниха, че Брюксел ще ни санкционира, ако не спазваме процедурите при усвояване на европарите. Заради такива нередности Европейската комисия ще глоби Гърция и Испания с по 800 млн. евро.