Всички футболни клубове от „А" група са укривали данъци. Това заяви изпълнителният директор на НАП Красимир Стефанов.

Той и Яне Янев - шеф на парламентарната антикорупционна комисия, предадоха данните във Върховна касационна прокуратура.

Борисов очаква още разкрития на данъчните във футбола ни.

Премиерът подчерта, че е възложил разследване.

Oще...

„8 млн. са укритите данъци, близо 4 млн. е неправомерно приспаднатата загуба и основната констатация, която се потвърждава, че не са декларирани реалните суми, които са изплащани на футболистите", каза Красимир Стефанов.

Според него отговорността е и на футболистите, и на клубовете. Освен това от проверката става ясно, че един отбор е укрил над 2 млн. лв., 3 - над 1 млн., 1 - над 500 хил. лв. и 4 отбора - над 100 хил. лв.

Футболистите средно получават между 15 000 - 20 000 лв., но се осигуряват на 250 лв.

„Големите нарушения са там, където сме открили така наречените анекси, които договарят допълнителните възнаграждения", обясни директорът на НАП.

Основните трудови договори с футболистите били между 200 и 500 лв., а допълнителните плащания стигали до 12 000 долара.

Яне Янев от своя страна ще извика за изслушване в комисията, на която той е председател, футболните босове, които да дадат обяснение за ситуацията. Според него и самите ръководители на клубовете носят отговорност.

За пример той посочи една „подвижна финансова пирамида, която източи един комбинат", (Александър Томов).
На заседание на футболния клуб, който ръководел, обяснил, че отборът няма да се занимава с данъци, тъй като приоритет били трансферите.

Според Яне Янев трябва да се направи и проверка на клубовете за по-предишен период.

Освен това от зам.-главният прокурор Бойко Найденов Янев поискал да бъде направена проверка дали футболните босове са подпомагани от различни български правителства.

Яне Янев е категоричен, че има политически чадър над футболните олигарси. Той каза още, че има „топли данни" относно лиценза на ЦСКА, но не пожела да даде повече информация.

По случая е извършена проверка и на БФС. „Става въпрос за трайни корупционни практики, налагани години наред", категоричен е депутатът.

„Огромна част от клубовете работят с черни каси и част от президентите на футболните клубове на практика използват отборите за пране на мръсни пари", смята още лидерът на РЗС.

Данъчен №1 посочи за пример данъчните декларации на цял футболен клуб, които са били подписани с еднакъв женски почерк

Според него има достатъчно данни да бъде сезирана ДАНС и районните прокуратури, на чиято територия се намират футболните клубове. Според Янев много отбори нямат легитимни приходи, с които да обяснят заплатите на футболистите, както и поддръжката на стадионите и базите на отбора.

„Много е важно българският футбол да излезе от сивия сектор, да излезе от зоната на здрача", коментира още Яне Янев. На този етап клубовете трябва да си платят данъците и лихвите по тях.

Предстоят проверки и на скъпите коли на футболистите. Няма да се спасят от проверки и собствениците на клубовете, стана ясно от срещата при зам. главния прокурор.

Информация е получена и от фенклубове. В тази връзка Стефанов даде за пример фенове от клуб „Ботев Пловдив", заведени при данъчните от председателя на антикорупционната комисия в парламента Яне Янев.

Красимир Стефанов многократно призова футболистите да обявят доходите си.

 

В хода на проверките призовахме всички футболисти да обвяват доходите си, съобщи той и добави - но нито един от тях не даде надеждна информация.
Стефанов посочи за пример данъчните декларации на цял футболен клуб, които са били подписани с еднакъв женски почерк.