"Единственият начин да ограбиш банка е като я закупиш". С този цитат от английския хумор финансовият министър Владислав Горанов коментира доклада на „Аликс партнърс" за злополучната съдба на КТБ.
"Не знам какво се очаква от този доклад, освен извода, че банката беше декапитализирана с лоши практики от нейните собственици и ръководството, което те са назначили", коментира финансист номер 1 пред журналисти в Министерския съвет.
Докладът само е минал през Министерството на финансите и е постъпил в секретното деловодство на Народното събрание. Затова Горанов не го е чел.
Той изтъкна, че докладът съдържа банкова тайна, която се разкрива пред народните представители, без за това да има изрична законодателна инициатива или решение на съда.
Водени обаче от обществения интерес и след като всички искаха да се запознаят с него, Финансовото ведомство го е предоставило в секретното деловодство на НС.
По повод изискването на английската компания документите да не бъдат превеждани на български, тъй като материята е сложна, Горанов посочи, че повечето народни представители са записали в автобиографиите си, че владеят английски и за голяма част от тях няма да е проблем да се запознаят в детайли.
По думите му очакванията към доклада може би били твърде преекспонирани. В него ще се види това, което до голяма степен се видя и в доклада на разследващата комисия към НС, убеден е министърът.
"Проблемите в една банка биха могли да бъдат създадени най-вече от оперативното ръководство", убеден е Горанов. Ако има разрешавани кредити без обезпечаване, това не може да го направи никой друг, освен ръководството на банката, смята още той.
По думите му, ако има лоша политика на управление извън стандартните добри банкови практики, това не може да бъде толерирано от никого, освен от мажоритарните акционери на банката.
В момента съдбата на масата на несъстоятелността до голяма степен била в ръцете на българския съд. „За съжаление доста време се загуби веднага след неплатежоспособността на банката до нейната несъстоятелност", подчерта Горанов.
В този период доста хора, които са знаели, че имат необезпечени кредити и могат да бъдат преследвани, са предприели доста сделки, които преди несъстоятелността на банката са били законни, с което допълнително е затруднена работата на синдиците.
Една банка не може да бъде ограбена, освен ако някой не разбие трезора - нещо, за което има обвинение към някои от акционерите, или ако не се раздадат необезпечени кредити, така че впоследствие тяхното обезпечаване да стане невъзможно, отсече финансист номер 1.
Ако общественият интерес е да се знае още повече за несъстоятелността на банката, Горанов смята, че не с популистки лозунги, а със законодателни промени в Закона за банковата несъстоятелност може да се разкрие всичката информация, която е необходима и която е налична в КТБ.
И 20 международни разследвания да бъдат направени според Горанов фактите ще са едни и същи. „Говорим за много лоши банкови практики, граничещи с кражба и тирания", отсече той.