Българска народна банка (БНБ) прие изменения и допълнения на две наредби, с което ще се продължи антицикличната политика при регулирането на дейността на кредитните институции у нас.
Управителният съвет на БНБ е приел изменение и допълнение на Наредба за оценка и класификация на рисковите експозиции на банките и за установяване на специфични провизии за кредитен риск, съобщава finance.news.bg.
Променена е и наредбата за капиталовата адекватност на кредитните институции. Те целят да улеснят кредитните институции в процеса по договарянето на условията по отпусканите кредити, както и сближаването с международните практики на прилагания досега по-консервативен подход при класификацията и провизиите срещу загуби от просрочени кредити.
Наредбата въвежда минимален праг от 100 000 лева, над който рискова експозиция или съвкупност от рискови експозиции задължително се оценяват и класифицират индивидуално, а под този праг ще могат да се обособяват в портфейли по сходни характеристики.
С предложените промени се разширява и обхватът на обезпеченията, като целта на новия режим е да се постигне максимално съответствие с кредитната защита.
И след промените надзорните регулации в България запазват консервативния си характер, което ще позволи на БНБ да продължи въвеждането на допълнителни антициклични мерки при влошаване на състоянието на кредитните пазари, отбелязват от банковата институция.
@нтонио
на 28.02.2009 в 23:59:35 #44-5 месеца са много
kanzas123
на 28.02.2009 в 20:08:35 #3още 4-5 месеца и само за храна ще има пари.....
Meteora
на 26.02.2009 в 17:37:52 #2Това е вярно, за съжаление! Фрас, браво на теб! Най-после някой наистина образован в чата!
fras
на 26.02.2009 в 17:30:55 #1Тези мерки намаляват задължителните провизии на банките и им освобождават ресурс. Но така беше и с предишните мерки-намаляване на задължителните резерви, промяна на структурата им и промяна на условията за класифициране на кредити. Проблемът е, че свободния ресурс тутакси изтича към банките-майки.