Столичната адвокатска колегия излезе с остро становище срещу предложените промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), които дават на Националната агенция за приходите (НАП) правомощия за претърсвания, изземвания и разпити на ревизирани лица. Според адвокатите, тези промени превръщат НАП в силова структура и създават риск от репресии, застрашавайки правата на гражданите и бизнеса.

Становището на Софийската адвокатска колегия, изпратено до Народното събрание, предупреждава за "опасен прецедент" и настоява промените да не бъдат приети. Според тях, предложенията позволяват ограничен кръг служители на НАП да изпълняват функции, характерни за полицейски органи, без съдебен контрол.

Особено спорно е предвиденото право на НАП да изисква устни обяснения от проверяваните лица. Адвокатите определят това като "квази разпит", който поставя предприемачите в неблагоприятно положение, тъй като те често не са подготвени да отговарят на въпроси, свързани със сложни данъчни и счетоводни изисквания.

Предложените промени предизвикаха широка дискусия и недоволство сред предприемачи, счетоводители и юристи. Мнозина изразиха опасения от злоупотреби и данъчен произвол. "Претърсвания и изземвания са функции на МВР и прокуратурата. Защо НАП трябва да има подобни правомощия?" питат възмутени граждани в социалните мрежи.

Депутатът Божидар Божанов от ПП-ДБ коментира във Facebook, че не подкрепя "репресивни правомощия" на НАП. Той подчерта, че промените в ДОПК предвиждат действия по реда на Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), но липсват съответни изменения в НПК, което създава правен вакуум.

Предложенията са включени в преходните разпоредби на Закона за държавния бюджет за 2025 г., внесен от служебния кабинет. Те вероятно са свързани с планираното сливане на НАП и Агенция "Митници", което може да доведе до пренасяне на разследващите функции на митническите инспектори към данъчните служители.

МФ иска пак сливане на НАП и Митниците

МФ иска пак сливане на НАП и Митниците

Идеята започна от Асен Василев в началото на годината