Строители се опитаха са укрият от данъчните 2,4 млн. лв. ДДС, съобщават от НАП.
Става въпрос за лица от София, София област, Благоевград и Кюстендил. Те са се опитали да укрият данъка при сделки за учредяване право на строеж на жилищни сгради от фирми, които срещу това се задължават да изградят определени имоти на собствениците на земята.
Измамата проличала след ревизия на 20 строителни предприемачи, осъществена от инспекторите на столичната НАП.
Сред най-големите длъжници е строител от София, неначислил ДДС за 807 хил. лв. Заедно с натрупаните лихви той дължи на хазната над 1 млн. лв. Близо 2 млн. лв. от допълнително установените задължения са обезпечени още в хода на ревизионното производство чрез запор на банковите сметки на длъжниците.
Скоро ще приключат ревизиите на още 10 предприемачи. Очакванията са от тях да излязат на светло над 1 млн. лв. задължения, допълват от НАП.
От там уточняват, че правната квалификация на придобиването на право на строеж срещу жилища или друга застроена площ е сделка за замяна. При нея съгласно Закона за задълженията и договорите се извършват две сделки: всяка от страните е продавач на това, което дава, и купувач на това, което получава т.нар бартер. В случая се купува право на строеж и се продава застроена площ.
Задължението на строителя е да издаде данъчна фактура с начислен ДДС, ако е регистриран по ЗДДС, тъй като извършва доставка на облагаема стока, или с тази сделка да се регистрира по ЗДДС. Фактурата следва да се издаде в 5-дневен срок след датата на договора за замяна, който трябва да бъде нотариално оформен.
Придобитото право на строеж струва за фирмата толкова, колкото жилищата или застроената площ, която съгласно договора предоставя в замяна. Което означава, че ДДС се начислява върху пазарната цена на имота.
При проверките инспекторите са установили, че най-често собствениците на земята и строителите сключват два договора. Единият е нотариално оформен договор за учредяване право на строеж. В него обаче не се посочва, че срещу това собствениците на земята получават от строителя имоти под формата на обезщетение.
Почти винаги има и друго допълнително споразумение, в което се описват всички подробности по сделката. По този начин, когато жилищните сгради са готови, строителите или не начисляват ДДС върху имотите, предоставени на собствениците на земята или начисляват косвения данък върху данъчната оценка на учреденото вещно право. В краен случай данъкът се определя върху силно занижената стойност на имотите, а не върху пазарната цена.
Според анализа на дирекция „Управление на риска" в НАП, строителството е един от браншовете, които са особено рискови за укриване на данъци. Само от неправомерно прехвърляне право на строеж хазната губи средно на година повече от 42 млн. лв.
Justice for ALL
на 07.02.2011 в 03:00:01 #5shlizoslav, Много си прав. Голяма част от народа очаква чудеса от това правителство и все критикува ли, критикува. Усвоиха ли и продължават ли да усвояват парите от еврофондовете по предназначение - ДА. Започнаха ли да вкарват топ престъпници в затвора - ДА. Правят ли всичко възможно да спестят пари - ДА. Изпълняват ли препоръките на ЕК - ДА. Мислят ли в посока на окологични енергийни източници - ДА. Дадоха ли допълнително пари за образование - ДА (тук и Атака изигра положителна роля). Имат ли трески за дялане - Да, имат. Но в сравнение с предшната червено закърмена пасмина са цвете. Борисов поне може да хваща престъпици и да гаси пожари. Ако утре не е министър претседател пак може да прави нещо полезно. Какво могат да правят Странишев и Първанов? Тези комсомолски секретари само могат да развиват тезиси и да уреждат хората от приятелския кръг.
Утре ако останат без работа, ще трябва ние да ги издържаме.Сбогом, комунета. Яжте от швейцарските си сметки. Ние вече не искаме да ви плащаме разходите. 
Нафарфорий
на 02.02.2011 в 10:35:47 #4Мдаааа, цялата схема с учредяването на право на строеж срещу обезщетение е недомислена. Нормално е строителите да се дърпат от начисляване на ДДС поради една причина: Държавата иска данъка в момента на изповядване на сделката (или 5 дн.срок). Особено ако фирмата е нова, тя няма откъде да извади толкова пари и да си плати данъка... следователно ДДС-то се крие от строителите. Много по-добре би било данъка да стане изискуем към момента на получаване на Разрешението за ползване на новата сграда. Мое лично мнение
shlizoslav
на 02.02.2011 в 08:01:44 #3Не че съм очаквал много от тях, но май направиха доста неща. Колкото и да не ми се иска трябва да призная че Бойко май направи най много от всички мекерета досега.Президенти, министър председатели които са бивши, са за съда.България не е била много богата държава никога и колкото и да се бием по гърдите че ние сме най, то се вижда. Но тия мазни шопари всичко си присвоиха и сега са светена вода ненапита. Гледат умно, че и някои от парламента се опитват все още да ни досаждат с умни приказки. Няма да се хареса на много писачи но мога да кажа че ако всички до сега вършеха и половината от това което вършат пожарникаря и милиционера, бихме се изкачили поне няколко стъпала по нагоре.
няоб
на 01.02.2011 в 17:46:30 #2Добър ден! То само това да беше.... А че продават 1 апартамент по 2 пъти? А че крадат материали?
Reinforcement
на 01.02.2011 в 14:35:00 #1ГЕРБ млати корумпетата и крадците. Затова ще управлява дъъъълго дъъълго! ГЕРБ!