Публичното финансиране не е панацея, а това мнение е абсолютна илюзия. За това предупреди вицепремиерът Томислав Дончев по време на конференция "Бизнесът и регионите".
Според вицепремиера не бива да правим проекти, които през следващото десетилетие отново ще са обект на финансиране, а не са лесни нито за планиране, нито за осъществяване.
Опитваме се да разсъждаваме с големи обеми. Ако нещо не се получи с вложените пари, тогава ги удвояваме. Ако пак не се получи - ги утрояваме, изрази недоволството си Дончев. Свръхцентрализацията е един от белезите на слабо развита държава, акцентира той.
По думите му в момента се намираме в сферата на фините настройки. На ниво област, ако изчисляваме БВП, разликата ще е поне пет пъти, смята Дончев.
Неравноделното развитие на транспортната мрежа е проблем за страната, но този проблем ще бъде решен като ангажимент на държавата, убеден е вицепремиерът. Като пример той посочи липсващата инфраструктура в Северна България.
Инвестициите в градската среда са били приоритет, но "вече е време да мислим за други неща".
Според Дончев през следващите пет години в България трябва да бъдат подкрепени от държавата около десет индустриални зони. Въпреки областните администрации, някои от проблемите в регионите не могат да бъдат регистрирани от държавата.
Без инвестиции на това ниво регионалното развитие е невъзможно, категоричен е Дончев.
Когато има планирана инвестиция на регионално ниво, тя трябва да бъде подкрепена финансово, изрази мнение той.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова подчерта, че значението на инвестиции с финансови инструменти се увеличава. Инициативата по ОП Региони в растеж е отворена, заделени са 369 милиона лева, с които са създадени три фонда за градско развитие. Чрез тях са одобрени общо десет проекта.
Целта на инвестициите е стимулиране на икономическата активност и повишаване стандарта на живот.