Депутатите приеха единодушно Законопроект за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на Закона за държавния бюджет на България, Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г. по време на заседанието на бюджетната комисия. Законопроектът важи за три месеца. 

Финансовият министър Людмила Петкова обясни, че Министерски съвет (МС) е предпочел да вкара такъв проект, а не удължителен закон, защото той се смята за кризисен, а и не е с установен статут в Конституцията и законодателството ни. Удължителен закон няма да реши всички проблеми в държавата, според Петкова.

Бизнесът настоя пред депутатите законът да мине още тази седмица, защото в него са заложени компенсациите за бизнеса за високата цена на тока. Ако няма такава компенсация, всичко ще поскъпне, предупредиха от Българската търговско-промишлена палата (БТПП). И дори предупредиха още за възможен крах на българската индустрия. Не само ще има ръст на цените, но и фалити, посочиха работодателите.

Депутатите се отказаха да гледат бюджет 2025

Депутатите се отказаха да гледат бюджет 2025

В дневния ред остана предложението на БСП за отпадането на 20% ДДС за хляб и ресторантьорството

В Закона на МС е помощта за тока за болници, детски градини, училища и храмове. Синдикатите изразиха съжаление, че бюджетите на Държавното обществено осигуряване (ДОО) и НЗОК, както и големият бюджет не са гледани, защото в тях са решенията.

Председателят на бюджетната комисия Асен Василев настоява за извънредно заседание на бюджетна комисия, за да се гледат законите. Това ще предложи и на председателя на НС, но ако мнозинството не иска да ги разглежда, няма как да бъдат наложени в дневния ред на законодателния орган.

Светослав Бенчев от Петролна и газова асоциация предупреди, че заради законодателните пропуски от март страната може да остане без бензин. Той настоя в Закона да се реши и този проблем.

Производителите на ток също поискаха промени в Закона, за да се разрешат проблемите и в тяхната сфера, тъй като настоящите законодателни текстове противоречали на Конституцията и българското законодателство.

Бюджетна комисия създаде нов данъчен хаос

Бюджетна комисия създаде нов данъчен хаос

94 милиона лева губим от нулевата ставка на хляба и брашното

Людмила Петкова настоя за бързо приемане на бюджета за 2025, тъй като предложените временни мерки на Министерството на финансите не уреждат всички въпроси. Освен това те важат за 3 месеца. Ако и след това няма бюджет, НС може да го удължи, без да изменя мерките в него.

Според Асен Василев този хаос е бил предвиждан. По мнението му проблемите можело да се избегнат, ако временният закон на МС е бил внесен по-рано. Той отново настоя за бързо приемане на редовен бюджет, защото има реален риск при нови избори страната да е без такъв, дори до август месец.

Служебният финансов министър предупреди, че не е ясно колко ще е дефицитът, ако бюджета ще се приема чак през лятото.

Теменужка Петкова от ГЕРБ каза, че ако има редовна власт, ще има и редовен бюджет. Нужна била ясна политическа отговорност. В противен случай няма как да стане, изтъкна тя.

Депутатите - основна заплаха за държавните финанси

Депутатите - основна заплаха за държавните финанси

Безразборният ръст на заплатите довел до хаос